Yapay Zeka Tabanlı Bulut Hizmetleri Geliyor « Bilişim gazetesi

22 Ocak 2022 - 02:35

Yapay Zeka Tabanlı Bulut Hizmetleri Geliyor

Yapay Zeka Tabanlı Bulut Hizmetleri Geliyor
Son Güncelleme :

24 Haziran 2021 - 18:28

Deloitte Technology Fast 50ye göre Türkiyenin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan Bulutistan ve yapay zeka şirketlerinden Zack.ai, Herkese Yapay Zeka Akıllı Asistanparolası ile başlattıkları iş birliği kapsamında perakende başta olmak üzere farklı sektörlerden şirketlerin müşteri ilişkileri alanındaki ihtiyaçlarına yapay zeka destekli akıllı asistanlarla yanıt vereceğini duyurdu.    

Salgınla birlikte EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki e-ticaret pazarı %60 – %70 civarlarında büyüyor, girişimlerin ve küçük orta ölçekli işletmelerin dijital kanallar vasıtasıyla müşterilerine ulaşarak hizmet verdiği görülüyor. Bu noktada müşteri ilişkilerinin dijitalleştirilmesi bir ihtiyaç olarak ortaya çıkarken gelişmiş çözümleriyle yapay  zeka ve bulut teknolojilerine öncülük eden Zack.ai ve Bulutistan, “Herkese Yapay Zeka Destekli Akıllı Asistan” sloganıyla yapay zeka destekli akıllı asistanları işletmelere entegre etmeye yönelik bir işbirliği başlattığını duyurdu. Şirketlerden edinilen bilgiye göre  hem satış yaparak müşteri getiren hem de müşteri taleplerini yöneten Zack.ai ve  Bulutistan Sanal Asistanı Chatbotları sosyal medyayı da tarayarak yapılan yorumlara cevap veren akıllı asistanlarla hem markaların müşteri ilişkilerine hem de dijital itibar yönetimine destek verecek.  Aynı zamanda yerli kaynaklarla geliştirilen teknolojiler yoluyla, hem ülke ekonomisine hem de istihdama katkıda bulunacak.

Hedef yerli kaynaklarla teknoloji geliştirip dünya devlerine meydan okumak

İşbirliğine dair açıklamada bulunan Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, “Alanında deneyimli 40’ın üzerinde ekip arkadaşımız ve ekosistemimizde birlikte hareket ettiğimiz stratejik çözüm ortaklarımızla birlikte, hizmet veren 100 kişilik bir bulut bilişim platformuyuz. EMEA’nın yanı sıra Türkiye’nin en hızlı büyüyen birinci teknoloji şirketi olarak konumlanıyoruz. Sunduğumuz platform sayesinde, yenilikçi servislerle tüm veriler bulutta güvenle işleniyor, saklanıyor ve anlık olarak erişilebiliyor. Her biri alanının lideri, ağırlıklı olarak üretim, dağıtım, perakende, eğitim ve enerji gibi dinamik ve rekabetçi sektörlerden 300’ü aşkın şirket ve holdingle çalışıyoruz. Pandeminin de etkisiyle şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandığı bu dönemde, bulut bilişim servisleri tam bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. “Kullandığın Kadar Öde” modeliyle şirketlerin dijital dönüşüme yatırım yapmalarını kolaylaştırıyoruz. Şimdi de  Zack.ai ile yaptığımız işbirliği kapsamında, yerli kaynaklarla tüm birey ve firmalara  bulut akıllı asistan hizmetleri sunacağız” dedi.

Zack.ai CEO ve Kurucu Ortağı Mete Gönç ise çözümün Whatsapp, Facebook, Messanger, Twitter, Instagram gibi farklı kanallara entegre çalıştığına değinerek “Bu bir başlangıç. Whatsapp, Instagram, Facebook gibi farklı kanallardan akıllı müşteri temsilcisi hizmetleri sunacağız. Müşteri ile yeni bir iletişim kanalı olarak müşteriyi daha yakından tanıma fırsatı yaratacağız” ifadelerini kullandı.

Zack.ai Hakkında:

2018 yılında kurulan Zack-ai yapay zeka dil ve duygu algılaması alanında sesli ve yazılı iletişim konusunda hizmet veriyor. 2018 yılında Turkcell’de devreye aldıkları chatbot hala dünya çapında Telekom alanındaki en kapsamlı hizmeti hayata geçirerek, ayda 2,5 milyon çağrıya %85 başarı oranlı ile cevap veren Zack.ai, Ağustos 2020’ye kadar bu hizmeti sürdürdü  Zack.ai ayrıca Nisan 2019’da gerçekleşen teknoloji zirvesinde akıllı asitan Yaani ile demo sunan teknoloji tedarikçisi oldu. Bu başarı sayesinde Amerika ve Rusya’da Telekom operatörleri değerlendirmesinde, Standford Üniversitesi tarafından yaptıkları geliştirmeleri anlatmak için davet alarak beğeni topladılar. NLP alanında elde ettikleri %90 başarı, bugün Google ve Amazon’a kafa tutan Zack.ai aynı başarıyı farklı dillerde elde ediyor.  Enerji, e-ticaret ve bankacılık gibi farklı sektörlerde referanslara da sahip olan şirketin yönetim kurulunda Cenk Serdar ve Mustafa Kıral gibi dünya çapında Telekom sektöründe söz sahibi olan profesyoneller bulunuyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
türk ifşa alemi türk ifşa ifşa türk