ResimLink - Resim Yükle

ResimLink - Resim Yükle

WD Kıdemli Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu ile gerçekleştimiş olduğumuz röportaj

WD Kıdemli Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu ile gerçekleştimiş olduğumuz röportaj

Kısa bir süre önce yeni ürünleri WD Black lansmanı  gerçekleştiren Western Digital’den Western Digital Kıdemli Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu ile gerçekleştimiş olduğumuz röportaj.

S1: KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

Adım Arkın Balıkçıoğlu. Diplomamı Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden aldım, ancak tüm kariyerimi veri çözümleri ve altyapı alanında harcadığımı söyleyebilirim. Neredeyse 14 yıldır Western Digital ile birçok heyecan verici gelişmeyi gözlemliyor ve yaratıyorum. Şu anda Ülke Satış Müdürü olarak çalışıyorum ve kısaca, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun cihazların keyfini çıkarabilmeleri için en gelişmiş dahili depolama çözümlerimizin doğru kitleye ulaşmasını sağladığımı söyleyebiliriz.

S2: WD’NİN TARİHİNDEN BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ, TÜRKİYE PAZARINA İLK NE ZAMAN GİRDİNİZ, O ZAMANDAN BERİ GELİŞMELER NELERDİR

Western Digital Corporation (WDC) bir veri depolama aygıtı üreticisidir. 1970 yılında kurulan WDC’nin merkezi hala San Jose, Kaliforniya, ABD’de bulunmakta. WDC, sabit disk sürücüleri (HDD’ler), NAND flash tabanlı depolama aygıtları, katı hal sürücüleri (SSD’ler) ve kurumsal depolama platformları tasarlama, geliştirme, üretme ve pazarlama yetileriyle bilinir. WD, 2003 yılında Türkiye’de dağıtım yapmaya başladı ve 10 yıldan kısa bir sürede kurumsal bir dağıtım merkezine dönüştü.

 

S3: WD İÇİN 2020, YEREL VE KÜRESEL OLARAK NASIL GEÇTİ

Küresel olarak WDC, dünya ekonomisine, 2020 yılının ikinci çeyreğinde dünya çapında 425 milyon dolarlık nakit akışı ve 149 milyon dolarlık serbest nakit akışı ile katkıda bulundu. CEO’muz David Goeckeler, bununla ilgili şunları söyledi: “Özellikle iş ve teknoloji portföyümüzü depolama endüstrisindeki muazzam fırsatlardan yararlanmak için uyarlamaya devam ettiğimizde, ekibimiz bu çeyrekte başarılı sonuçlar verdi.”

 

S4: YAKIN ZAMANDA ÇIKAN WD_BLACK SERİSİ PORTFÖYÜNDEN BAHSEDER MİSİNİZ? BUNLAR SEKTÖRE NASIL KATKIDA BULUNACAK? BU ÜRÜNLER ESAS OLARAK ESPORTS İÇİN Mİ TASARLANDI?

E-spor’u uzun zamandır destekliyoruz, ancak sorduğunuzun tam tersine, herkes için yeni bir WD_BLACK portföyü tasarladık. Tabii ki, bu, profesyonel bir gamer ya da son birkaç ay içinde oynamaya başlamış bir arkadaşınız olsun, oyunla ilgilenen herkesi kapsıyor. Bu portföyü sadece teknik özelliklerinden dolayı değil, bundan daha fazlasını içerdiği için seviyoruz; bu cihazları, oyunun canlanmasına yardımcı olan ve oyununuzu her adımda minimum gecikme süreleri ve maksimum performansla destekleyen güçlü müttefikler olarak görüyoruz, çünkü oyun asla beklemez! Elbette bunların tümü, PCIe® Gen3 teknolojisi kullanan ve iki SSD tarafından dahili olarak desteklenen yeni SN850 ve yeni WD_BLACK ™ AN1500 NVMe ™ SSD Eklenti Kartı ile 7000 MB/sn’ye varan okuma hızı ve 5300 MB/sn’ye kadar yazma hızı gibi çığır açan özelliklerle gerçekleşir, yükleme sürelerini en aza indirmek için 6500 MB/sn’ye kadar okuma hızına ve 4100 MB/sn’ye kadar yazma hızına ulaşır. Bu cihazların her ikisi de 4GB’a kadar çıkan oldukça büyük depolama kapasitelerine sahip. Ayrıca, AN1500’ün harika bir özelliği, RGB ışıkları ile birlikte gelmesidir.

 

S5 WD’NİN TÜRKİYE’DE BİR ÜRETİM KOMPLEKSİ VAR MI? VARSA, BU KOMPLEKSE YENİ YATIRIMLAR OLACAK MI? YOKSA, BU DİKKATE ALINAN BİR YATIRIM MI?

Şu anda Türkiye’de üretim yapmamakla birlikte WDC, yeni ürün serileri ekleme ve coğrafi erişimini genişletme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Örneğin, 2019’un sonlarında WDC, veri altyapısı tekliflerini genişletmek için; veri merkezleri için bir teknoloji sağlayıcısı olan Kazan Networks’ü satın aldı.

S6 ŞU ANDA İSTANBUL WİLDCATS’A SPONSORLUK YAPIYORSUNUZ. DİĞER TAKIMLARI VEYA PROFESYONEL OYUNCULARI DESTEKLEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

İstanbul Wildcats ile uzun süredir devam eden ortaklığımız, her iki taraf için de faydalı oldu ve olmaya devam edecek. Bununla birlikte, yeni sponsorluk fırsatlarını duymaya her zaman açığız.

 

S7 2021 İÇİN TAHMİNLERİNİZ VE BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

2020’de başlayan yenilikle zetabayt çağına giriyoruz. WDC, sistem mimarisi, depolama ihtiyaçları ve veri gereksinimleri konusunda çalışmalarını devam ettirmeyi umuyor. Şehirlerimizi yavaş yavaş akıllı şehirlere dönüştürüyoruz, veri kullanımı yığınları üzerine inşa ediyoruz ve bu da çok güçlü ve güvenilir bir veri altyapısı gerektiriyor. Kurumsal kullanım için özel olarak oluşturulan Ultrastar serisi, yüksek miktarda veriyi güvenli bir şekilde işlemek için ideal ve bu dönüşümü destekleyebilmek için bu seriyi daha yeni teknolojilerle birlikte sürekli olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda, merkeze bağlı araçların, bir sonraki büyük yenilik olduğunu tahmin ediyoruz. Bunlar güçlü işlemcilere ihtiyaç duyacak ve 32GB’dan 1TB ve ötesine kadar 5G bağlantısına ihtiyaç duyan depolama kapasitelerine sahip, bağımsız bir ECU’dan daha fazla bellek gerektirecektir. 5G ile el ele çalışacak bir başka alan da güvenlik. Purple serilerimiz bir süredir gözetim görevlerini daha iyi yerine getirmek için AI kullanmakta ve 5G ile entegrasyonlarının, az önce bahsettiğimiz akıllı şehirler için güvenliği nasıl teşvik edeceğini şimdiden görür gibiyim. Ek olarak, 3D navigasyon haritaları, müzik ve video dosyalarından dolayı bilgi-eğlence’de hareketlilik görünecek

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM