SON DAKİKA

Türkiye’nin Antarktika girişimleri ivme kazanıyor

Bu biyografi 30 Ocak 2019 - 21:30 'de eklendi ve 332 views kez görüntülendi.

Türk bilim insanlarının Antarktika serüveni 1960’lı yıllara dayanıyor. Piri Reis, 1513’te Güney Amerika kıtasının en güney bölgelerini çizerek Antarktika’ya en yakın toprakları gösteren ilk haritayı oluştururken, kıtada bilimsel amaçlı çalışmalar için bulunan ilk Türk’ün 1967 yılında ABD’nin Plateau İstasyonu’nda çalışmalar yapan Atok Karaali olduğu kayıtlarda yer alıyor.

Bu tarihten itibaren birçok Türk bilim insanı Antarktika’da araştırmalara imza atarken, çalışmalarından dolayı Atok Karaali, Prof. Dr. Serap Tilav ve Prof. Dr. Umran İnan’ın isimleri kıtada belli bölgelere verildi. Söz konusu 3 Türk bilim insanının adı, kıtada “Karaali Kayalıkları”, “Tilav Buz Dili” ve “İnan Tepesi”nde ölümsüzleşti.

Bugüne kadar 50’den fazla Türk bilim insanı kıtaya ayak basarken, yaptıkları çalışmalar dünya literatürüne katkı sağladı.

İlk ulusal seferde 4 bin kilometre katedildi

Ukrayna Ulusal Antarktika Araştırmalar Merkezi ile ortaklaşa yapılan 2016’daki sefere 7 farklı üniversite ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) toplam 13 Türk bilim insanı katıldı.

Bu tarihten sonra Türkiye’nin Antarktika Antlaşmalar Sistemi’nde “danışman ülke” statüsünü kazanabilmesi, bilimsel çalışmaların kurumsal bir çatı altında yürütülmesi, bu çalışmaların sürdürülebilir bir hale getirilebilmesi ve araştırmaların belirli bir bölgede yoğunlaştırılması için Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi teknik koordinasyonunda “Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması Projesi” ortaya konuldu.

Antarktika Antlaşmalar Sistemi’nde halihazırda “gözlemci” statüsünde olan ve “danışman ülke” olmayı hedefleyen Türkiye, 2017’deki Ulusal Antarktik Bilim Seferi’ni 9 araştırmacıyla gerçekleştirdi. Bir buçuk ay süren seferde, toplamda 4 bin kilometre mesafe kat edildi ve birçok dalda bilimsel çalışma yapıldı.

Türkiye’nin kıtaya ikinci seferi, geçen yıl 28 araştırmacıyla gerçekleşirken, sefer esnasında ilk kez kıtada Türk kamp alanı oluşturuldu ve Robert Adası’nda kurulan kampta çalışmalar sürdürüldü.

Türkiye’nin yol haritası

Kutuplar üzerine yapılacak bilimsel çalışmaların sürdürülebilir olması ve ulusal hedeflere hizmet etmesi için uluslararası bilim camiasında kabul görecek Ulusal Kutup Bilim Programı (2018-2022) da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 2017’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’nin bu alanda yol haritası olma özelliği taşıyan program, ülkenin dünyada kutup bilimleri konusunda ortaya koyduğu özgün bilimsel çalışmalar ve öncü ülkeler arasında yer alma vizyonuyla hazırlandı.

Program kapsamında Antarktika’ya ulusal seferlerin düzenlenmesi, kutup bilimlerinde ikili iş birlikleri ve kıtada Türk bilim üssünün kurulması hedeflendi.

Ulusal seferlerin yanı sıra 2017 ve 2018 yıllarında 12 Türk bilim insanı Polonya, Belçika, Çekya, Bulgaristan ve Şili’nin Antarktika’daki üslerine bilimsel çalışmalar yapmak üzere gönderildi.

3’üncü seferde geçici üs kurulması planlanıyor

Türkiye’nin gelecek dönemde kutuplara yönelik en büyük hedefleri arasında Antarktika Antlaşmalar Sistemi’nde “danışman ülke” konumuna geçmek ve kıtada bilim üssü kurmak bulunuyor.

Üs kurulumuna yönelik fizibilite çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi koordinesinde başlatılan 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında kıtada geçici üs kurulması planlanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10’a dev güncelleme: Neler değişiyor neler?

Microsoft görünüşe bakılırsa beklentilerin de bir adım ötesine geçerek 2020 için hazırlıklara şimdiden başladı. "20H1" kod isimli güncellemenin üzerinde çalışıldığını geçtiğimiz gün duyuran yazılım devi, bu Windows 10 güncellemesini 2020 yılının ilk aylarında yayınlayacak.Microsoft, 20H1 güncellemesi hakkında henüz kapsamlı bir açıklama yapmış durumda değil. Fakat büyük bir gelişme söz konusu olduğunda test süreci halihazırda başlamış olduğu için bundan haberdar olmak çok yakın zamanda mümkün olacak. Testin güncellemenin yayınlanmasından iki yıl önce başlamış olması, oldukça köklü değişiklikler için hazır olmamız gerektiğini gösteriyor olabilir.Yazılım devi şu sıralar gelecek büyük Windows 10 güncellemesine son hâline verme sü…

Çağrı Merkezleri Derneği’nin başına geçti

Türkiye çağrı merkezi sektörünün en önemli organizasyonu olan ve sektöre yön veren Çağrı Merkezleri Derneği’nin, 12 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeterli çoğunluk sağlandı ve Dernek organlarının belirlenmesi için seçim yapıldı.  Seçim sonucunda, Erişim Müşteri Hizmetleri Genel Müdürü Rengin Ağılönü, oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.Rengin Ağılönü kimdir?1967 Ankara doğumlu olan Rengin Ağılönü, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun oldu. Aynı sene İş Bankası’nda Organizasyon Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. İş Analizi, İş Basitleştirme, Kadro Hesaplama, Verimlilik Analizleri konularında çalışmalar…

Bulut bilişim 3 yılda 130 bin kişiye yeni iş fırsatları yaratacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle hayata geçirdiği konferansta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Öngörülerimize göre bulut bilişim, 2022 yılına kadar Türkiye’de 130 binden fazla kişiye yeni iş imkânı sunacak" dedi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle Ankara BTK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Bulut Bilişim ve Veri Dolaşımı Konferansı”nda, veri temelli ekonomi ve endüstri 4.0 kapsamında bulut bilişimin sağladığı katma değer ile dünyadaki trendler masaya yatırıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Ulaş…

Teknosa, en iyi müşteri deneyimini sağlamak için hayata geçirdiği dijitalleşme ve omni-channel dönüşüm projesi Everest ile IDC Türkiye Dijital Dönüşüm Ödüllerinde "En İyi Çoklu Deneyim Mucidi Projesi" seçildi.Teknosa'dan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, en iyi müşteri deneyimini sunmak için geçen yıl başlattığı dijitalleşme ve omni-channel dönüşüm projesi Everest ile ilk ödülünü aldı.Bilgi teknolojileri sektörünün en önemli organizasyonlarından International Data Corporation'ın (IDC) Türkiye ofisi tarafından düzenlenen Dijital Dönüşüm Ödüllerinde, Everest, "En İyi Çoklu Deneyim Mucidi Projesi" seçildi.Açıklamada verilen bilgiye göre, bu yıl ilk defa düzenlenen IDC Dijital Dönüşüm Ödülleri için 54 kurumdan g…

Yeni Airpods 2 farklı renk seçeneği ile geliyor

Tanıtımından bu yana büyük ses getiren Airpods, yeni nesil modeliyle beraber yepyeni teknolojiler barındıracak. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bilgiye göre bir önceki modelde görülen konuşma esnasında dış ortamdaki sesleri rahatça duyma sorunu Airpods 2 ile birlikte çözüme kavuşacak.Yeni nesil modelle birlikte gürültü engelleme özelliğini sunacak olan Apple, cihazın üzerinde yer alacak sensörlerle beraber sağlık alanında önemli geliştirmeler yapacak. Aynı zamanda Bluetooth 5.0 teknolojisine sahip olması beklenen Airpods 2'nin daha güçlü bir bataryayla karşımıza çıkması bekleniyor.Bunun yanı sıra Airpods 2'de ilk modelin aksine beyaz rengin yanında siyah renkli modelinde çıkarılması bekleniyor. Cihazın cam kaplama ile geleceği de söylenenler arasında.…

Acer Bulut Teknolojileri Being Cihaz Yönetim Platformunu Kullanıma Sundu

Acer Bulut Teknolojileri, sistem entegratörleri ve yönetilen hizmet sağlayıcılarına yönelik bir cihaz yönetim platformu olan Being Cihaz Yönetimini (BDM - Being Device Management) duyurdu. BDM, sayısı giderek artan entegre kurumsal IoT cihazlarının yönetim ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedefliyor. Acer Bulut Teknolojileri, perakende, sağlık ve ulaşım gibi birçok farklı sektöre çok yönlü bir cihaz yönetim platformu sunmak için akıllı sistem tedarikçisi Axiomtek, NEXCOM, IBASE, Shuttle ve AOPEN ile güçlerini birleştirdi. Acer Bulut Teknolojileri ve iş ortakları, sistem entegratörlerinin maliyet tasarrufu yapmalarına ve otomatik yazılım tedariği, uzaktan hata giderme ve daha fazlası gibi özelliklerle operasyonel verimi artırmalarına yardımcı olmayı planlıyor. Ace…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ