SON DAKİKA

Goodyear, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yarının teknolojisini sergiledi

Bu biyografi 07 Mart 2019 - 21:06 'de eklendi ve 378 views kez görüntülendi.

Goodyear, 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda geleceğin lastiklerini tanıttı. Goodyear AERO, geleceğin otonom uçan araçları için geliştirilmiş ikisi bir arada lastik tasarımına sahip konsept lastiği olarak öne çıkıyor. Bu konsept lastikler, hem kara yolunda kullanılabilecek hem de havada uçan araçlar için “pervane” görevini üstlenecek.

Goodyear ve Klairmont Kollections, yeniden dizayn edilen otonom Golden Sahara II aracını, yarı saydam Goodyear lastikleriyle 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkarttı.

Goodyear, yarının araçlarına uygun olarak tasarladığı inovatif lastiklerini 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilere tanıttı. 7-17 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda en yeni konsept lastiklerini fuar ziyaretçileriyle buluşturan Goodyear’ın hem karada hem de havada gidebilecek araçlar için tasarladığı Goodyear AERO, katılımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı. Goodyear’ın AERO modeli ile illgili 4 yenilikçi özellik dikkat çekiyor;

 

  • Multimodal Tasarım: AERO multimodal eğim-döner mil konseptinden oluşmaktadır. Bu sistem bir aktarma organı görevi üstlenerek geleneksel kara yolunda kullanım sisteminden kaldırma gücü sağlayan uçak pervane sistemine geçişlerin veya kara yolu kullanım sistemine geri dönüşlerin mümkün olmasını ve ilgili kuvvetlerin absorbe edilmesini sağlar. AERO, bu kapasiteye sahip araçların gelecekteki kullanıcılarına karada sürüşten havada sürüşe sorunsuzca geçiş olanağı tanıyacaktır.
  • Basınçlı Hava ile Çalışmayan Yapı: Bu konseptin ispitleri aracın ağırlığını taşıma desteği sağlayacak ve lastikler yana yatırıldığında pervane kanadı gibi görev yaparak aracın yerden yükselmesini sağlayacaktır. Bu eşsiz havasız lastikler basınçlı hava ile çalışmayan bir tasarıma sahiptir ve kara yolundaki sürüşlerde yaşanan sarsıntıların etkisini hafifletecek kadar esnek ve döner millerin aracı düşey olarak kaldırabilmesi için gerekli olan yüksek hızlarda dönebilecek kadar dayanıklıdır.
  • Manyetik Sevk Gücü: AERO konseptinde sürtünmesiz sevk gücü için manyetik kuvvet kullanılacaktır. Bu sayede aracın kara yolunda kullanımı sırasında yüksek dönme hızlarına erişilebilecek ve ayrıca lastik yana doğru açıldığında araç yukarı doğru kaldırılıp ileri doğru hareket edebilecektir.
  • Optik Algılama: AERO’nun tasarımında yol koşullarının, lastiğin aşınma durumunun ve lastiğin yapısal bütünlüğünün gözlemlenebilmesi için ışıklı fiber optik sensörler kullanılacaktır.

Bu konsepte ayrıca yapay zekâ işlemcisi de dahil edilecektir, bu işlemciyle lastiklerin sensörlerinden gelen bilgilerle araçtan araca ve araçtan alt yapıya gelen veriler birleştirilecektir. Yapay zekâ işlemcisi bu veri akışını aracın uçar moda ya da kara yolu modunda kullanılabilmesi için bir hareket planı önerebilmek üzere analiz edecek ve lastikle bağlantılı olası sorunları gerçekleşmeden belirleyecek ve çözüme kavuşturacaktır.

AERO, tamamen kavramsal bir tasarım olsa da, basınçlı hava ile çalışmayan yapı ve akıllı lastik gibi içerdiği teknolojilerden bazıları günümüzde Goodyear tarafından geliştirilmektedir. Diğer teknolojik özellikler ise gelecek için yeni fikirler ve olası yeni ürünler geliştirilmesine temel sağlamaktadır.

Goodyear’ın Baş Teknoloji Yöneticisi Chris Helsel Goodyear AERO ile ilgili olarak: “Goodyear, 120 yıldan uzun süredir alanında öncü firmalarla iş birliği yaparak ve ulaşım alanında değişiklikleri ve yenilikleri hedefleyerek yılmadan, kararlılıkla inovasyonlarına ve yeni buluşlara devam etti. Kentsel ulaşımda karşılaşılan sorunların ve yoğunluğun çözümü olarak hava ulaşımına yönelen firmalarla birlikte gelişmiş lastik mimarisi ve malzemeleri alanında yürüttüğümüz çalışmalar bizi, hem geleneksel lastikler gibi kara yolunda kullanılacak hem de havada bir pervane sistemi gibi görev yapabilecek bir lastik tasarımını hayal etmeye sevk etti. Goodyear’ın konseptleri yeni hareket ekosisteminde lastik ve ulaşım teknolojileri açısından yeni tartışmaları teşvik ediyor” diye konuştu.

Klairmont Kollections ile iş birliği yapan dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, Golden Sahara II’yi de 2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Şovu’nda tüm katılımcılara sundu. Özel olarak üretilmiş olan 1950’li ve 60’lı yılların ikonik otomobil, otonom araçların öncülerinden olarak biliniyor ve araçta Goodyear tarafından tasarlanmış parlak ve yarı saydam lastikler yer alıyor.

Goodyear Avrupa Tüketicileri Müdür Yardımcısı Henry Dumortier; “1950’li ve 60’lı yıllar Goodyear’da yoğun inovasyon çalışmalarının gerçekleştiği dönemlerdi. Ayın keşfedilmesinden kara yollarındaki hız rekorlarına dek birçok alanda öncü olan firmalarla ortaklıklar geliştirdik. Goodyear’ın Golden Sahara II projesi için yaptığı iş birliği, otonom hareket kabiliyeti alanında geleceği şekillendirmek için attığımız ilk adımdı” diye konuştu.

Jim Street ve efsanevi araç tasarımcısı George Barris tarafından geliştirilen Golden Sahara II, yeni elektronik sistemlerin test edileceği bir platform olarak öne çıkıyor. Kontrol sistemi, hızlanma, fren ve sürüş hâkimiyeti özelikleri açısından uçaklardan ilham alınarak tasarlanan kumanda kolundan oluşuyor ve yol üzerindeki olası nesneleri fark eden sensörler kullanılarak tasarlanmış otomatik fren sistemi bulunuyor.

Bu aracın lastikleri Goodyear tarafından sentetik kauçuğun yarı saydam formu olan Neothane kullanılarak geliştirildi ve lastiklerin parlamasını sağlayan iç ışıklandırma sistemi bulunuyor. Lastiklerin kötü hava koşullarında da görünür olması ya da sürücü frenlere bastığından ışıkların yanacağı şekilde bağlantıların yapılabilmesi açısından bu proje özellikle Goodyear için lastiklerin fizibilitesi konusunda geniş kapsamlı araştırmalar gerektiren bir çalışma olarak yer alıyor.

Chicago’da bulunan ve 300 klasik ve özel yapım araca ev sahipliği yapan Klairmont Kollections Müzesi’nin sahibi ve kurucusu Larry Klairmont;Golden Sahara II eşi benzeri olmayan bir arabadır ve Amerikan otomobil tarihinin bir kısmıdır. Ekibim ve ben, 2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Şovu için Goodyear ile iş birliği yaparak bu ikonik otomobili tekrar yaşama döndürmekten gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Golden Sahara II, popüler olduğu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaştı, televizyonda ve filmlerde yer aldı. Klairmont Kollections Mayıs 2018’deki Mecum açık artırmasında satın alana kadar 50 yıl boyunca bir garajda bekledi. Golden Sahara II, Chicago’da bulunan özel ve klasik araç firması Speakeasy Customs and Classics tarafından restore edildi ve Goodyear tarafından geliştirilen dört yeni Neothane lastikle birlikte Cenevre’de sergilendi.

Dumortier sözlerine şunları ekledi “Bir kez daha Golden Sahara II projesinin bir parçası olmaktan büyük gurur duyduk. Keşif ve inovasyon Goodyear’ın çalışmalarının esasını oluşturmaya devam ediyor. Golden Sahara II gibi projelerde çalışmak ve Cenevre’de sergilediğimiz gibi konsept lastikler üretmek, hayal gücümüzü geliştirmek ve geleceğe yönelik ürünlerle ilgili vizyonumuzu artırmak açısından bize eşsiz fırsatlar sunuyor”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Liseler Arası Müzik Yarışması’nda sahne heyecanı başlıyor

Türkiye’nin dijital müzik platformu fizy sponsorluğunda gerçekleştirilen 22. Liseler Arası Müzik Yarışması’nda başvurular tamamlandı. 57 farklı ilden 708 okulun başvurduğu yarışmada, 615 grup sahne performanslarını sergileyecek.  22-23-24 Mart’ta Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki İstanbul elemeleriyle başlayacak yarışma, 29-30 Mart’ta MEB Şura Salonu’ndaki Ankara ve 5-6 Nisan’da İzmir Arena’daki İzmir elemeleriyle devam edecek. Türkiye’nin genç seslerine kulak veren bol ödüllü 22. fizy Liseler Arası Müzik Yarışması’nda başvuru süreci sona erdi. Türkiye’nin dijital müzik platformu fizy sponsorluğunda ve Serhat Hacıpaşalıoğlu liderliğindeki End Productions tarafından büyük bir titizlikle yürütülen dünyanın en uzun soluklu müzik yarı…

Türk Telekom, az gören çocukların gelişim ve eğitimine Günışığı Projesi ile destek oldu

Türk Telekom, dokunduğu kişi sayısı her yıl artarak büyüyen, 2014 yılından itibaren 62 ilde, yaklaşık 900 az gören çocuğun görme yetilerini geliştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi Günışığı’nın etkilerini SROI (Değişim Teorisi ve Yatırımın Sosyal Geri Dönüşümü) metodu ile uluslararası standartlara göre ölçümleyerek değerlendirdi.   Türk Telekom’un Engelsiz Yaşama Derneği ile 2014 yılında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Günışığı, bugüne kadar 62 ilde yaklaşık 900 az gören çocuğun görme yetilerini geliştirmelerini ve ailelerin, öğretmenlerin bu sorunla ilgili bilinç ve farkındalık seviyesini de büyük ölçüde artırmalarını sağladı. Az gören çocukların erken müdahale eğitimi ile başka birinin yardımı olmadan …

İddialı Oyuncuların Aradığı Hız Acer Nitro VG0 Serisi Monitörlerde

27, 23,8 ve 21,5 inç seçenekleriyle gelen Acer Nitro VG0 Serisi Full HD monitörler, AMD Radeon™ FreeSync teknolojisi ve 1 ms tepki süresiyle uygun fiyata akıcı oyun deneyimi sunarak oyuncuların hız ihtiyacını karşılıyor. AMD Radeon™ FreeSync özelliğine sahip yeni Nitro VG0 Serisi monitörlerin oluşturduğu kareler, ekran yırtılmasını ortadan kaldırmak ve gecikme sürelerini azaltmak için ekran kartının kareleriyle senkronize ediliyor. Böylece akıcı bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor. Dahili Visual Response Boost (VRB) teknolojisi ise hızlı hareket eden görüntülerde bulanıklığı azaltarak 1 ms tepki süresi elde ediyor. 6 yönlü renk ayarı sayesinde kullanıcılar, oynadıkları oyuna en uygun renk, ton ve doygunluk seviyesini belirleyebiliyor. 11 farklı siyah düzeyi se…

Bayraktar açıkladı: Katılımcı sayı 3’e katladı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en büyük İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenecek olan yarışmalara beklenenin 3 katı daha fazla ilgi oldu. 2 milyon TL’ye varan para varan para ödülü verilecek olan festivalde katılımcılar, takımlar halinde başvurularını tamamladı.  SELÇUK BAYRAKTAR TEKNOFEST’E KATILACAK TAKIMLARIN SAYISINI AÇIKLADI! T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST 2019 kapsamında düzenlenecek olan yarışmalara başvuru yapan takımların sayısını açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla 3 katı daha fazla katılımcının başvuru yaptığı belirten Bayraktar, yarışmaya katılan tüm gençlere resmi Twitter hesabından başarılar diledi.…

Gençler teknoloji bağımlılığından böyle kurtarılıyor

Bursa Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezindeki Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi, telefon, tablet ve bilgisayar bağımlılığına karşı çalışmalar yapıyor, bağımlılara destek oluyor.İki yıl önce Bursa İl Sağlık Müdürlüğünce açılan Kükürtlü Mahallesi'ndeki Sağlıklı Hayat Merkezi Teknoloji Bağımlılarıyla Mücadele Birimi'nde 4 psikolog, 2 sosyal çalışmacı, bir de çocuk gelişim uzmanı görev yapıyor.Bursa İl Sağlık Müdürlüğünün yürüttüğü "Adolesanlarda İnternet Bağımlılığı Projesi" kapsamında Osmangazi ilçesinde bulunan bir okulda 2 bin 100 öğrenci arasında anket çalışması yapan ekip, öğrencilerin yaklaşık 295'inin riskli olduğunu tespit etti. Daha sonra öğrencilerin aileleriyle görüşen Teknoloji Bağımlılığıyla M…

Kritik yükler Türk mühendislere emanet

Askeri ve sivil alanda kullanılan görüntüleme, radar, aydınlatma ve silah sistemleri, antenler gibi faydalı yüklerin başarılı şekilde görev yapması için geliştirilen yerli mühendislik çözümlerine yurt içinden ve dışından gelen talepler doğrultusunda yenileri ekleniyor.İleri mühendislik şirketi FİGES AŞ ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kurulan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ'nin ortağı olduğu MILMAST, teleskopik yükseltme sistemleri (mast) konusunda yakaladığı başarıyı büyütüyor.Yurt dışından ithal edilen sistemlerin yerini alması amacıyla geliştirilen mastlar, zamanla yurt dışında da talep görmeye başladı. Toplamda 250 teslimata ulaşılırken siparişlerin sayısı 350'yi geçti.Yüksek mukavemetli, dengeli, düşük bakım gereksinimli, 3-…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ