SON DAKİKA

Teknoloji

Ülkemizin blockchain ve kripto paralar için atacağı adımlara destek olmak için sabırsızlanıyoruz

Bu haber 23 Eylül 2018 - 14:04 'de eklendi ve 387 views kez görüntülendi.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Güneri, Türkiye ekonomisinin gelecek üç yılını kapsayan politika, tedbir ve hedefleri içeren programın en önemli başlıklarından biri olan Büyüme ve İstihdam konusunda atılması planlanan adımların önemine dikkat çekti.

Yeni Ekonomi Programı’nın Büyüme ve İstihdam başlığı altında dijital dönüşümün teşvik edilmesi, yenilikçi projelerin finansmanı için Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) ve IPO (Initial Public Offering-Halka Arz) alternatifi olarak ICO (Initial Coin Offering) gibi modern ve yeni nesil finansman yöntemlerinin yaygınlaştırılacak olmasının ülkemiz için sunduğu fırsatlara değinen Özgür Güneri konuyu şöyle değerlendirdi: “Kripto paraların başta Bitcoin olmak üzere hayatımıza girmeye başlamasıyla yeni nesil finansman araçlarının gelişmesi ülkemiz için önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. Türkiye olarak kripto para ekosisteminde güçlü bir pozisyon sağlamanın orta ve uzun vadede ekonomimize önemli güç katacağına inanıyorum.

Küresel piyasalarda bugüne kadar ICO’ların aldığı pay küçük olmasına rağmen sadece 2018 yılında yaklaşık 20 milyar ABD Doları tutarında finansman sağlandığı düşünüldüğünde fırsatın büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Bu gelişmelere rağmen çıkmış ICO’ların birçoğunun hayalden ibaret olması ve aslında somut bir değer önerisi sunmaması bir gerçek olarak ortadayken ülkemizden çıkmış ve çıkacak somut değer ve fikirlerin global piyasalarda karşılık bulacağını düşünüyorum.

Bu çerçevede, BtcTurk olarak blockchain ve kripto paralar konusunda sahip olduğumuz tecrübe, güçlü altyapımız ve yüksek donanımlı ekibimizle ülkemizin blockchain, kripto paralar, ICO’lar ve kitlesel fonlama alanlarında atacağı adımlara destek olmak ve bu konuda ülkemizi küresel bir oyuncu haline getirmek amacıyla çalışmak için sabırsızlanıyoruz”.