SON DAKİKA
DogeMiner - Mine and Earn free Dogecoin

Microsoft Office açıklarına yönelik saldırılar dört kat arttı

Bu biyografi 18 Mayıs 2018 - 21:27 'de eklendi ve 303 views kez görüntülendi.

Microsoft Office’teki hatalardan veya açıklardan yararlanan yazılımlar 2018’in ilk çeyreğindeki siber sorunlar arasına katıldı. Zararlı Office belgeleriyle saldırıya uğrayan kullanıcıların sayısı 2017’nin ilk çeyreğine göre dört kat arttı. Yalnızca üç ay içinde, açıklardan yararlanılan saldırıların oranı yaklaşık %50’ye ulaştı. Bu oran, Microsoft Office açıklarının 2017 genelindeki oranının iki katı. Kaspersky Lab’in 1. çeyrek BT tehditleri gelişim raporunun en çok öne çıkan sonucu bunlar oldu.

Açıklardan yararlanılan saldırılar, kullanıcıyla ek etkileşim gerektirmemesi ve tehlikeli kodları gizlice bulaştırması nedeniyle çok güçlü oluyor. Hem gelir elde etmek isteyen siber suçlular hem de zararlı amaçlar güden devlet destekli gelişmiş gruplar bu yöntemi sıklıkla kullanıyor.

2018’in ilk çeyreği, bu yöntemle popüler Microsoft Office yazılımlarını hedef alan çok sayıda saldırıya sahne oldu. Kaspersky Lab uzmanlarına göre bu durum çok daha uzun süren bir eğilimin zirve noktası. 2017-2018 döneminde Microsoft Office yazılımı için en az on adet açık belirlenirken, aynı dönemde Adobe Flash Player için yalnızca iki adet sıfır-gün açığı belirlendi.

Adobe ve Microsoft’un Flash Player’dan yararlanmayı zorlaştırma çalışmaları sonucunda, saldırılarda kullanılan açıkların dağılımında Adobe Flash’ın oranı beklendiği şekilde düşüyor (ilk çeyrekte %3’ten bir miktar az).

Siber suçlular bir açık bulur bulmaz o açıktan faydalanmanın yollarını hazırlıyor. Saldırı yöntemi olarak hedefli kimlik avını sıklıkla kullanan suçlular, kullanıcıları ve şirketleri zararlı eklere sahip e-postalarla zayıflatıyor. Bu tür hedefli kimlik avı yöntemleri gelişmiş hedefli saldırılarda genellikle dikkat çekmeyecek şekilde kullanılıyor. Yalnızca son altı ayda bunun birçok örneğine rastlandı.

Örneğin, 2017 sonbaharında Kaspersky Lab’in gelişmiş açık koruma sistemleri müşterilerimize karşı kullanılan yeni bir Adobe Flash sıfır-gün açığını tespit etti. Açıktan yararlanan yazılım bir Microsoft Office belgesiyle dağıtılıyordu ve FinSpy adlı zararlı yazılımın en son sürümünü taşıyordu. Yapılan analizler sonucunda araştırmacılar bu saldırının ‘BlackOasis’ adlı gelişmiş tehdit grubuyla bağlantılı olduğunu belirledi. Aynı ay içinde Kaspersky Lab uzmanları, Microsoft Office’in tüm sürümlerine hedefli saldırılar düzenlemek için kullanılan kritik bir sıfır-gün açığı olan СVE-2017-11826 hakkında detaylı bir analiz yayınladı. Bu açık, Office Open XML derleyicisindeki СVE-2017-11826’dan faydalanan DOCX belgesine sahip bir RFT belgesi ile kullanılıyor. Sonunda birkaç gün önce, Internet Explorer sıfır-gün açığı CVE-2018-8174 hakkında bilgiler yayınlandı. Açık aynı zamanda hedefli saldırılarda da kullanıldı.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Alexander Liskin, “İlk çeyrekteki tehdit alanı, en büyük siber tehlikelerden birinin yama yönetimine dikkat edilmemesi olduğunu bize yeniden gösterdi. Markalar açıklar için yamalar yayınlasa da kullanıcılar genellikle ürünlerini zamanında güncelleyemiyor.Bu da, açıklar siber suçlu topluluklarında yayılır yayılmaz çok sayıda gizli ve etkili saldırının düzenlenmesine neden oluyor.” dedi.

2018 1. çeyrek raporunda yer alan diğer çevrim içi tehdit istatistikleri şunlar:

 • Kaspersky Lab çözümleri, kaynakları dünya genelinde 194 ülkede yer alan 796.806.112 zararlı saldırıyı tespit edip engelledi.
 • İnternet antivirüs bileşenleri 282.807.433 adet benzersiz URL’nin zararlı olduğunu tanımladı.
 • 204.448 kullanıcının bilgisayarına, banka hesaplarına internet üzerinden erişerek hırsızlık yapma amacı taşıyan zararlı yazılım bulaştırılmaya çalışıldı.
 • Kaspersky Lab’in dosya antivirüs çözümü toplamda 187.597.494 adet benzersiz zararlı ve potansiyel olarak istenmeyen nesne tespit etti.
 • Kaspersky Lab mobil güvenlik ürünleri ise şunları tespit etti:
 • 1,322,578 adet zararlı kurulum paketi.
 • 18,912 mobil bankacılık Truva Atı (kurulum paketi).

Zararlı yazılım bulaşması riskini azaltmak için kullanıcılara şunlar tavsiye ediliyor:

 • Bilgisayarınızdaki yazılımları güncel tutun ve varsa otomatik güncelleme özelliğini etkinleştirin.
 • Mümkünse açık sorunlarına sorumlu yaklaşım sergileyen bir yazılım markasını tercih edin. Yazılım markasının hata tespit ödüllendirme programı olup olmadığını kontrol edin.
 • Automatic Exploit Prevention gibi açıklara karşı koruma için özel işlevlere sahip sağlam güvenlik çözümleri kullanın.
 • Olası zararlı yazılım bulaşmalarına karşı sisteminizi düzenli olarak tarayın ve tüm yazılımlarınızın güncel olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saatler de casusluk aracı olabiliyor

Yapılan yeni bir araştırma, akıllı saatlerin casusluk araçları olarak kullanılabileceğini ortaya çıkardı. Gizlice toplanan ivme ölçer ve jiroskop verileri analiz edilerek, akıllı saatin sahibine özel veri setleri oluşturulabiliyor. Bu veri setleri, kötü amaçla kullanıldığında kullanıcıların hassas bilgi girişi gibi faaliyetlerini takip etmeye yarıyor. Kaspersky Lab’in yaptığı en son analizlerde elde edilen bulgular, IoT cihazlarının yaygınlaşmasının kullanıcıların günlük yaşantısına ve bilgi güvenliğine etkisini gözler önüne seriyor. Siber suçlular tarafından kurbanların kapsamlı dijital profillerinin oluşturulmasından kullanıcı davranışlarına göre pazar tahminlerine kadar neredeyse sınırsız yasa dışı kullanım şekli nedeniyle kullanıcıl…

Sosyal ağ kimlik avı saldırılarının yüzde 60’ı sahte Facebook siteleriyle düzenlendi

2018’in ilk çeyreğinde Kaspersky Lab’in kimlik avı önleme teknolojileri, dolandırıcılık amaçlı kurulan sosyal ağ sayfalarına giriş denemelerini 3,7 milyon kez önledi. Bunların %60’ı sahte Facebook sayfalarından oluşuyordu. Kaspersky Lab’in ‘2018’in 1. Çeyreğinde Spam ve Kimlik Avı’ adlı raporundaki sonuçlara göre siber suçlular kişisel verileri ele geçirmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyor. Sosyal ağ kimlik avı saldırıları, kurbanların sosyal ağ hesaplarından kişisel verilerini çalmayı amaçlayan bir siber suç türü. Dolandırıcılar bir sosyal ağ sitesinin (sahte bir Facebook sayfası gibi) kopyasını oluşturarak, hiçbir şeyden şüphelenmeyen kurbanları bu sayfaya çekmeye çalışıyor. Bu sayfada kurbanların isimlerini, parolaların…

WannaCry hâlâ yaşıyor

Küresel düzeyde tarihin en büyük fidye yazılımı saldırısı olan WannaCry,geçen yılın Mayıs ayında gerçekleşmiş, dünyada 150’yi aşkın ülkedeki 200 bine yakın sistem saldırıya uğramıştı. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu tarihi saldırıdan tam bir yıl sonra, WannaCry’a neden olan EternalBlue açığının hâla ciddi tehdit olmayı sürdürdüğünü ve bu saldırı türünün sessizce yeniden zirve yaptığını tespit etti. WannaCryptor, WannaCry veya WCrypt olarak da bilinen fidye yazılımının, dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük siber karmaşalardan birine neden olmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Hatırlayalım; söz konusu saldırıda WannaCry zararlı yazılımı, bilgisayarlardaki verileri şifreleyip, verilerin şifresini çözme karşılığ…

Zyxel’den Fidye Yazılımlara Karşı Korunmak İçin 7 Önlem

Zyxel, 2017’de günde ortalama 360.000 zararlı dosya tespit edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl yaşanan Wannacry saldırısında dünya genelinde 700 bin kişi ve işletme mağdur oldu. Her 6 kurbandan 1’i verilerine erişemedi. Zyxel, her gün yüzbinlerce yeni zararlı yazılımın ortaya çıktığı siber saldırıların kurbanı olmamak için alınması gereken 7 tedbiri açıkladı. Zyxel, zararlı yazılım saldırıları ile ilgili bilgilendirme yayınladı. 2017 yılında günlük olarak tespit edilen yeni zararlı dosya sayısı 360.000 olarak gerçekleşti. Zararlı yazılımlar, kurbanlarının veri kaybı ve ekonomik zarara uğramasına sebep oluyor. Geçtiğimiz yıl dünya çapında en çok etki eden 3 büyük salgın Wannacry, Expetr ve Badrabbit adlı fidye yazılımları (ransomwa…

Aile üyelerinin siber dünyada güvenle sohbet etmesi için 10 tavsiye

Siber güvenlik risklerine karşı etkili çözümler sunan McAfee, grup sohbetlerinde dikkat edilmesi gereken konular için 10 değerli tavsiye paylaştı. Teknoloji, yaşamın her alanına, özellikle de kişisel ilişkilere dokunuyor ve dönüştürüyor. Örneğin, grup sohbetleri yüz yüze görüşmelerin yerini alıyor. Bu dönüşüm görgü kuralları ve güvenlikte yeni standartlarla tanışmamıza neden oluyor. Bu gerçekten yola çıkan McAfee, aile bireylerine yönelik olarak grup sohbetlerinde dikkat edilmesi gereken 10 önemli tavsiye paylaştı. McAfee’nin düzenli olarak aile bireylerinin siber gizliliğine katkıda bulunacak önerilerde bulunduğunu ve buna uygun çözümler sunduğunu kaydeden McAfee EMEA Pazarlama İletişimi Direktörü Jessica Brookes, ikili ilişkilerin ister gerçek is…

Gücü ve Güvenilirliği Common Criteria Sertifikası ile Tescillendi

Kaspersky Endpoint Security for Business’ın temel bir parçası olan Kaspersky Endpoint Security for Windows uygulaması, bilgisayar güvenlik sertifikaları için uluslararası bir standart olan Bilgi Teknolojileri Güvenlik Değerlendirmesi Common Criteria (CC) sertifikasını aldı. 32 ülkede tanınan sertifika, ürünlerin kalitesini, kodun sağlamlığını ve Kaspersky Lab’in müşterilerini korumada gösterdiği uzmanlığı ortaya koyuyor. Şirketlerin yarısından fazlası (%57), BT güvenliklerinin bir noktada açık vereceğini düşünüyor. Böyle bir ortamda, kamu kurumları ve özel şirketler için siber güvenlik büyük önem taşımaya devam ediyor. Şirketler kritik verilerini ve sistemlerini korumak için en iyi ürünleri kullanmak zorunda. Dünya genelinde güvenlik konusundan sorum…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ