SON DAKİKA

Kurumsal Veri Sızıntıları Kovulmaya Sebep Oluyor

Bu biyografi 13 Eylül 2018 - 21:11 'de eklendi ve 409 views kez görüntülendi.

Veri sızıntıları yaşandığında hasar, şirketlerin mali durumu ve itibarı veya müşteri gizliliğinden de öteye uzanabiliyor. Bu tür sızıntılar, hedef alınan şirketlerdeki çalışanların kariyerlerine de büyük etki edebiliyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaşanan veri sızıntılarının %15’i insanların işlerini kaybetmesine yol açtı.

 

Veri sızıntılarıyla yıkılan kariyerler

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından hazırlanan ‘Veri patlamasından veri felaketine: Kişisel verileri korumanın riskleri ve ödülleri’ adlı son rapora göre, şirketlerde yaşanan veri sızıntıları hem müşteriler hem de çalışanların hayatını değiştirebiliyor. Araştırma, Türkiye’de şirketlerin %51’inin geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez veri sızıntısı yaşadığını gösteriyor. Olaya karışan çalışanlar ise, üst düzey yönetici olsalar bile işlerini her zaman koruyamayabiliyor.

Veri sızıntısı sonrasında işten çıkarılan çalışanların çeşitliliği, bu tür vakaların herkesi etkileyebileceğini gösteriyor. 2017’de CEO’dan sıradan elemana kadar birçok farklı seviyede çalışan, şirketin müşteri verilerini ortaya çıkardıkları nedeniyle veri sızıntısı sonrasında kovuldu.

Elbette bu sızıntılar şirketlerin ‘yetenekli kişilerden’ daha fazlasını kaybetmesine yol açıyor. Türkiye’de şirketlerin %37’i olaydan etkilenen müşterilere tazminat ödemek zorunda kalırken, %33’ü yeni müşteri çekmekte zorlandığını belirtti. Yaklaşık üçte birlik (%30) bir kısım ise para cezasına çarptırıldı.

 

Kontrol dışı veriler riski artırıyor

Modern şirketlerin hassas kişisel verileri saklamaktan kaçınması pratik olarak mümkün değil. Türkiye’de şirketlerin %90’ı müşterilerin kimlik bilgilerini toplayıp saklıyor. Ayrıca, günümüzün giderek karmaşıklaşan ortamında GDPR gibi yeni yönetmelikler nedeniyle kişisel bilgileri saklamakla ilgili uyum riskleri de ortaya çıkıyor.

Bu riskleri daha somut hale getiren şey ise şirketlerin bu verileri saklama yöntemleri. Türkiye’de hassas müşteri ve kurum verilerinin %16’sı, açık bulut, iş için kullanılan şahsi cihazlar ve hizmet olarak yazılım uygulamaları gibi kurumsal sınırların dışında bulunuyor. Bu da şirketler için veri akışını kontrol edip güvenli hale getirmeyi zorlaştırıyor.

 

Politikaların ötesinde veri koruma önlemleri

Raporda, Türkiye’deki şirketlerin %92’sinin bir tür veri güvenliği ve uyumluluk politikası uyguladığı belirtiliyor. Ancak, gizlilik politikaları tek başına verilerin düzgün şekilde kullanılacağını garanti etmiyor.

 

Bulut, cihazlar, uygulamalar ve daha fazlası da dahil olmak üzere tüm altyapıda verileri koruyabilen güvenlik çözümlerine ihtiyaç var. BT ekibinde ve ötesinde siber güvenlik farkındalığının geliştirilmesi gerekiyor. Veri ile çalışan iş birimlerinin sayısı arttıkça, bu verilerin nasıl güvende tutulacağının bilinmesine duyulan gereksinim de artıyor.

 

Kaspersky Lab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Veri sızıntıları, şirketin tümü için felaket niteliğinde olmasının yanı sıra hem müşterilerin hem de başarısız olan çalışanların hayatlarına da doğrudan etki edebiliyor. Bu da siber güvenliğin gerçek hayata etki ettiğini ve herkesin bu konuya önem vermesi gerektiğini gösteriyor. Verilerin cihazlarda ve bulut üzerinde dolaştığı, GDPR gibi yönetmeliklerin uygulanmaya başlandığı bir ortamda şirketlerin veri koruma stratejilerine daha da fazla dikkat etmesi gerekli.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IoT Cihazlarına Yönelik Saldırılar Üç Kat Arttı

Kaspersky Lab IoT raporuna göre, 2018’in ilk yarısında IoT cihazları 120.000’den fazla zararlı yazılım sürümüyle saldırıya uğradı. Bu sayı, 2017’nin tamamında görülen IoT zararlı yazılımlarının üç katından daha fazla. Kaspersky Lab, akıllı cihazları hedef alan zararlı yazılım ailelerinde görülen bu büyük artışın tehlikeli bir eğilimin devamı olduğu konusunda uyarıyor. 2017’de de akıllı cihazları hedef alan zararlı yazılım sürümlerinin sayısı 2016’ya kıyasla 10 kat artmıştı. Akıllı cihazlar olarak da bilinen IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazları pazarı ve bu cihazların günlük yaşantımızdaki yeri büyük bir hızla büyüyor. Siber suçlular da bu alandaki finansal fırsatları görüyor ve saldırılarını artır…

6 adımda okula güvenli dijital dönüş

Okullar, üniversiteler eğitime başladı. Bilgisayar, tablet ve telefonlar, okul hayatının normalleri haline dönüştü. Ancak,günde 350 bin yeni virüsün tespit edildiği dijital dünyada güvenlik şart. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu nedenle okula dönüş kampanyası düzenleyerek ESET Internet Security yazılımı için 1 kullanıcı fiyatına 3 kullanıcı fırsatı sunuyor. ESET, bununla birlikte verilerin güvenliği için öğrencilerin uygulayabileceği 6 öneride bulunuyor. “Dijital sistemlerle en yoğun temasta olan kesim, okul gençliğidir“ tespitini yapan ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, “gençler önemsemeyebilir ancak veri hırsızlığı pek çok tatsız maddi-manevi tecrübeye dönüşebilir“ uyarısında bulundu. Tek cihaz dönemi geçi…

Veri sızıntıları iki yılda %75 arttı

2018 veri sızıntılarıyla çalkalanmaya devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarından Under Armour, Biletix, Adidas, FedEx, Ticketmaster, Canada Air ve British Airways gibi markalara kadar pek çok şirket veri sızıntısıyla gündeme geliyor. Bulgular, veri sızıntılarının son iki yılda %75 arttığını ve veri sızıntılarının siber saldırılardan çok insan hatalarından kaynaklandığını gösteriyor. Veri sızıntılarında insan faktörünün kritik rol oynadığına dikkat çeken Komtera Teknoloji güvenlik uzmanlarına göre şirketler, veri sızıntılarından korunmak için çalışanlarını daha çok eğitmeye ihtiyaç duyuyor.   Veri sızıntıları, siber güvenlik gündemini işgal etmeye devam ediyor. Under Armour’a ait MyFitnessPal uygulamasının…

Van’da siber güvenlik eğitimi

Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in antivirüs sponsoru olarak destek verdiği 10 gün süreli eğitime Türkiye'nin çeşitli illerinden katılımcılar dahil oldu. Geniş ilgi gösterilen toplantılarda katılımcılara; sızma testleri, web güvenliği, mobil tehditler, sosyal mühendislik gibi konular anlatıldı, siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler aktarıldı.   Artan dijitalleşme hayatın pek çok alanına büyük kolaylıklar sunarken, bu dijitalleşmenin güvenliği de her kurum ve her kişinin öncelikli gündemi haline geldi.Van Bilişimciler Derneği, siber güvenlik konusunu odak noktası yapmayı hedefleyen kişilerin eğitilmesine destek vermek amacıyla bir “Siber Güvenlik Etik Hacker Kampı“ düzenledi. Doğu…

Continental’den Bugünün ve Geleceğin Araçları için Siber Güvenlik Çözümleri

Continental, bugün ve geleceğin tasarımı tüm bağlantılı araçlarının elektronik sistemlerine yeni siber güvenlik çözümleri entegre ettiğini duyurdu. Aynı zamanda güçlü bir teknoloji şirketi olan Continental, 2021 yılında dünyada 60 milyonun üzerinde bağlantılı araç satılacağı öngörüsüyle bundan böyle tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerinde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunacak. Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, telematik üniteleri, bilgi-eğlence sistemleri, ağ geçitleri ve daha fazlasını içeren bağlantılı araçlarının elektronik ürünlerine; Argus Cyber Security (Argus) ve Elektrobit (EB) uçtan uca güvenlik ve kablosuz y…

İranlı Hackerler Üniversiteleri hedef alıyor

Üniversiteler, siber saldırganlar tarafından kıymetli bir maden olarak görülüyor. Yüksek öğretim kurumlarını hedef alan çeşitli siber saldırılar hız kesmezken İranlı bir hacker grubunun aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkedeki 76 üniversiteye büyük bir kimlik avı saldırısı yaptığı iddiası bugünlerde oldukça ses getiriyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, üniversitelerin yaklaşan yeni okul döneminde siber saldırılardan nasıl uzak kalabileceğine dair önerilerde bulunuyor. Yapılan yeni bir araştırma Türkiye, Avustralya, Kanada, Çin, İsrail, Japonya, İsviçre, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere 14 ülkedeki 76 üniversiteye ait toplam 300 sahte web si…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ