SON DAKİKA

Kaspersky Lab sponsor oldu, Santorini’de 5000 yıllık hazineler bulundu

Bu haber 23 Ekim 2018 - 22:07 'de eklendi ve 331 views kez görüntülendi.

Akrotiri adlı yerleşimde bu mevsim sürdürülen kazılarda muhteşem bulgular elde edildi. Yaklaşık 5000 yıllık 13 adet sandıkta Kiklad kültürüne ait kalıntılar bulundu. Tarih öncesi şehirdeki duvar resimlerinin binlerce alçı parçasından oluşan en etkileyici kısımlarından biri de ortaya çıkarıldı. Yıllar süren aranın ardından yeniden başlayan kazılarda, siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’in sponsorluğu sayesinde arkeologlar çalışmalarını genişletti ve elde ettikleri bulguları paylaştı.

Akrotiri’de görev alan arkeologlar projede elde edilen başarıları, alana son ziyaretinde Kaspersky Lab Kurucusu Eugene Kaspersky’e sundu. Yerleşimin ‘Banklar Evi’ olarak bilinen bölümün detaylı incelenmesinin ardından arkeologlar, binaların birinin zeminini kaplayan yığının altında 13 adet kil sandık keşfetti. Başarılı bir şekilde ortaya çıkarılan sandıklar araştırmacılar tarafından detaylı bir şekilde incelenecek. Çalışmalardaki en etkileyici bulgulardan biri, 5000 yıllık küçük bir sandıkta saklanan yaşlı bir kadın figürü oldu. Erken Kiklad kültürüne geçiş dönemini yansıttığı için bilimsel değeri de bulunan figür, Akrotiri bölgesindeki sırların çözülmesi için bir ipucu olabilir.

Çalışmalarda elde edilen bir diğer önemli başarı ise tarih öncesi şehirdeki en büyük binanın duvarındaki fresklerin de dahil olduğu en etkileyici duvar resmi kompozisyonlarından birinin ortaya çıkarılması oldu. Merdivenin tüm kollarını saran duvarları süsleyen resimlerin yaklaşık 90 m2 alanı kapladığı tahmin ediliyor. Duvar resimlerinin restorasyon ve koruma çalışmaları önümüzdeki yıllarda devam edecek.

Geleceği anlamak için geçmişten ders almak, kültürel mirası ve tarihi başarıları korumak, gelecekteki gelişmeler için yaptığımız hazırlıkların önemli bir parçası.

3 yıl önce, Eugene Kaspersky’nin Akrotiri’ye yaptığı özel ziyaretin ardından Kaspersky Lab, Ege Denizi’ndeki Akrotiri yerleşiminde yapılan kazılara destek olmak için Atina’daki Arkeoloji Derneği ile birlikte çalışmaya başladı. Tarihi Kiklad arkeolojik alanındaki keşiflerin tamamlanmasına daha çok fazla zaman var. Son bulgular, Akrotiri’nin Antik Yunan araştırmacılarına sunacak daha çok şeyi olduğunu gösteriyor. Bulgular arasında; M.Ö 3000 yılına uzanan Erken Kiklad heykel sanatının en doğal biçimlerinden biri olan bir kadın figürü ve bronz bir keçi figürü bulunuyor.
Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı, elde edilen bu bulguların kesinlikle Thira topluluğunun görüş ve inançları ile bağlantılı olduğunu, tarih öncesi Ege toplumlarının ideolojileri ve dinleri hakkında temel sorulara yeni açıklamalar getirmek için tetikleyici olacağını belirtiyor.

Thira’daki Akrotiri Tarih Öncesi Yerleşimi Kazıları Direktörü Prof. Christos Doumas, “Kaspersky Lab sponsorluğunda bu kadar gelişme kaydettiğimiz için heyecanlıyız. Ancak, ekibin mevcut projeleri Akrotiri’deki bilimsel çalışmaların yalnızca küçük bir parçasını oluşturuyor. Gelecekteki planlarımız arasında Duvar Resimlerini Koruma Laboratuvarı’nı genişletmek ve binaları koruma altına alma projemizi devam ettirmek yer alıyor. Böylece, Yunan kültürüne ilgi duyan herkes için kalıntıları mümkün olan en iyi şekilde koruyabileceğiz. Ziyaretçilerin Akrotiri bölgesinin kültürel önemini daha kolay anlamasını sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Thira Belediye Başkanı Anastasios-Nikolaos Zorzos, adanın kültürü ve tarihine olan katkıları nedeniyle Eugene Kaspersky’e Santori’nin onursal vatandaşlığını verdi.

Kaspersky Lab girişimleri yalnızca geçmişi keşfetmekle sınırlı değil. Şirket ayrıca keşiflerini yeni nesillere de sunuyor. Araştırmacılar, Akrotiri hakkında bilgileri dijital ortama aktarma ve bölgenin görsel tanıtımını geliştirme üzerine çalışıyor.