SON DAKİKA

Teknoloji

Kaspersky Lab, antivirüsün ötesine geçen yeni nesil tüketici çözümlerini sundu

Bu biyografi 06 Aralık 2018 - 0:11 'de eklendi ve 456 views kez görüntülendi.

Modern dünyada insanlar her gün, sürekli internete bağlı olma fırsatını kullanma ile gizliliklerini koruma arasında kalıyor. İnsanlar internet hizmetlerini ne kadar fazla kullanırlarsa kişisel bilgilerini gizli tutmaları da o kadar zorlaşıyor. Ayrıca, mobil bir yaşam tarzını korumak için kullanıcıların her zaman, her yerde ulaşılabilir olması gerekiyor çünkü sosyal bağlantıları, kazançları, sağlıkları ve hatta duygusal dengeleri buna bağlı. Kaspersky Lab çözümü insanların her durumda internete bağlı olmasını sağlamasının yanı sıra gizliliklerini koruma imkanı da sunuyor.

Kaspersky Lab portföyü tamamen yeni bir ürünle tazelendi. Kaspersky Security Cloud adı verilen, kullanım şekline göre adapte olma özelliğine sahip yeni hizmet, kullanıcıları dijital dünyada karşılaşabilecekleri tüm sorunlardan korumak için çok daha fazlasını sağlıyor.

Hiç şüphe yok ki herkes özeldir. Aynı durum insanların kendi dijital dünyalarını oluşturdukları internet üzerindeki davranışları için de geçerli. İşte bu nedenle, Kaspersky Lab uzmanları adapte olabilen koruma teknolojisini geliştirip patentini aldı. Kaspersky Security Cloud; önde gelen çözümlerdeki siber tehditlere karşı pazar lideri koruma önlemleri ve uyum sağlayan ‘senaryolar’ gibi en iyi unsurları bir araya getiriyor. Uyum sağlayabilme becerisi, çözümün ihtiyaç anında kişinin davranışına ve kullandığı cihaza göre koruma önlemleri alınmasını sağlıyor.

Kaspersky Security Cloud, benzersiz bir hizmet olarak güvenlik biçimiyle çalışıyor. Çözüm cihaza “bağlı” değil. Bunun yerine, My Kaspersky portalındaki hesabı üzerinden kullanıcıya bağlı. Ayrıca, hizmetlerden yıllık ve aylık abonelik şeklinde yararlanılıyor. Ancak çözümün benzersizliği, uygun ayarlar yapıldığında, en çok ihtiyaç duyulan anda bağlantıyı korumak veya risk oluştuğunda kişisel verilerin çalınmasını önlemek için anında yapılması gerekenleri söyleyen bir “danışman” gibi davranabilmesinden ileri geliyor. Örneğin:

• Gizli bir belgeyi acilen göndermeniz gerektiğini düşünün. En yakın kahve dükkanında durdunuz ve ücretsiz Wi-Fi’a bağlandınız. Ancak bu Wi-Fi bağlantısının tehlikeli olduğu ortaya çıktı. Siber suçlular bu ağ üzerinden aktarılan tüm verilere erişebiliyor! Bu nadir yaşanan bir durum değil. Kaspersky Security Cloud bu riski size bildirir ve ayarlarına göre otomatik olarak VPN’i açar.

Böylece, aktarılan tüm veriler şifrelenir. Bırakın da siber suçlular bu şifreyi çözmeye çalışsın!
• Birisi evinizdeki Wi-Fi ağına girip internetteki tüm faaliyetlerinizi, ziyaret ettiğiniz siteleri, aile ve arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajları gizlice izliyor veya internet bağlantınızı ücretsiz kullanıyor diyelim. Kaspersky Lab’ın yeni çözümüyle bu mümkün değil çünkü çözüm, ağınıza bağlanan tüm cihazları tanıyor ve size bunlar hakkında bilgi veriyor.
• Bir sosyal ağ hesabı için hızla yeni bir parola girdiğinizi fakat bu parolanın çok basit ve kolay ele geçirilebilir olduğunu düşünün. Kaspersky Security Cloud bu konuda sizi uyarıp daha güvenilir bir parola oluşturmanızı teklif eder. Bunu nasıl yapacağınızı ve siber suçluların yüz yıllar geçse de ele geçiremeyeceği bir parola oluşturacağınızı da anlatır. Böylece arkadaşlarınızla yapacağınız görüşmeler gizli kalmaya devam eder.
• Elbette güçlü bir parola önemli fakat ya servisin kendisi saldırıya uğrar ve tüm parolalar çalınırsa ne olacak? Bu da nadir görülen bir olay değil. Böyle bir durumda Kaspersky Security Cloud sızıntı hakkında bilgi edinip kullanıcıyı uyarır, kişisel veriler Darknet’te satışa çıkmadan parolayı değiştirmesini ister.
• Önemli bir toplantıya (örneğin bir iş görüşmesi veya randevu) geç kaldığınızda akıllı telefonunuzun pili aniden biter ve sizi bekleyen kişiye haber veremezseniz ne yapacaksınız? Kaspersky Lab çözümüyle bu pek olası değil. Güvensiz cihaz ayarları ve gereksiz uygulamalar hakkında sürekli bilgi veren çözüm, bunların yanı sıra Android cihazınızın pilinin bitmesine ne kadar kaldığını da önceden haber verir.
• Bir diğer stresli durum ise dizüstü bilgisayarınızdaki sabit diskin; evcil hayvanınızın fotoğrafları, düğün videonuz, bir sonraki gün teslim etmeniz gereken ödev gibi tüm değerli dosyalarla birlikte kullanılmaz hale gelmesidir. Kaspersky Security Cloud bu durumun yaşanmasını da önler. Çözüm yalnızca düzenli yedek almakla kalmaz sabit diskin bozulmaya yakın olduğundan şüpheleniyorsa kullanıcıyı önceden uyarır.
Bu ve benzer “senaryolar” Kaspersky Security Cloud’a eklendi ve sürekli yenileniyor. Böylece, durumlara adapte olabilen bu çözüm kullanıcıların sürekli bağlı kalmasını sağlıyor ve verilerini koruyor.

Kaspersky Lab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Kaspersky Security Cloud’u geliştirirken doğru zamanda doğru koruma yöntemini sunabilen bir hizmet oluşturmayı istedik. Günümüzde insanların dijital yaşantıları internete bağlı tek bir cihazdan ibaret değil, artık en az fiziksel dünya kadar önemli geldi. Herkesin kendine ait bir alanı var. Bu da her bir kişinin kendi eşsiz dijital yaşam tarzına uygun özel koruma önlemlerine ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Güvenlik çözümlerinin geleceğinin bireylere, ailenin her üyesine, çevreye ve davranışlara adapte olabilen çözümlerde olduğuna inanıyoruz. dedi.

Kaspersky Security Cloud üç farklı sürüm halinde geliyor. Ücretsiz sürümde sınırlı sayıda senaryo yer alıyor. Sadece tek bir hesapla, aynı anda en fazla üç cihazda kullanılabiliyor. Kişisel sürümde tek bir hesapla beş cihazda tüm işlevlerden yararlanılabiliyor. Aile sürümünde ise 20 hesapla 20 cihaza kadar destek veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefondan Chrome’a girenlere önemli uyarı

9to5Google'ın haberine göre önümüzdeki Chrome versiyonu tüm sekmeleri aynı anda kapatmamızı sağlayacak bir düğme ile gelecek. Ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, en alt solda çöp kutusu şeklinde olan bu ikon sizi sekmeleri tek tek kapatma zahmetinden kurtaracak.Chrome'da normalde sekmeleri bir bir kapatmamız gerekiyor ve bu da kullanıcılar için bugüne kadar can sıkıcı bir durumdu. Ancak son güncelleme, kullanıcıları bu dertten kurtaracağa benziyor.…

Oltaya Düşmem Diyen Yanılıyor

Yeni bir araştırma, oltalama tekniğine karşı bilinçli olduğunu düşünen kullanıcıların aslında kandırılmaya daha yatkın olduğunu ortaya çıkartıyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, pek çok kullanıcının siber saldırganlar tarafından oltaya düşürülünceye kadar kendilerini bu konuda bilinçli zannettiğini belirterek uyarıyor. Siber saldırganların kimlik avı furyasının oldukça önemli bir parçası olan oltalama tekniği, günümüzde pek çok kullanıcının sahte bir maili veya bağlantıyı gerçeğinden ayırt edememesine yol açarak kişisel bilgilerini çaldırmasına yol açıyor. Güncel bir araştırma, kullanıcıların oltalama hakkında ne kadar çok şey bildiğini dü…

Kurumların siber güvenliğe ayırdığı bütçe artacak

Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin %87’si siber güvenliğin sağlanmasında sınırlı bir bütçe kullandıklarını belirtirken, %55’i siber güvenliğin kurumun genel iş stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline getirilmediğini ifade ediyor. Buna karşın araştırma sonuçlarına göre; büyük ölçekli kurumlardaki üst düzey yöneticilerin %67’si, orta ölçekli kurumların ise %66’sı gelecek yıl siber güvenliğe ayrılan bütçenin artacağını öngörüyor.Kurumların büyük bir çoğunluğu (%77) yapay zekâ ve robotik süreç otomasyonu gibi ileri teknolojileri kullanarak temel siber güvenlik önlemlerinin ötesine geçmeye ve siber güvenlik yetkinliklerini güçlendirmeye çalışıyor; aynı zamanda siber güvenliği organizasyonun daha etkin ve verimli hale gelmes…

‘Siber saldırganlar yapay zekayı saldırı için kullanmaya başladı’

IoT nereye gidiyor?Nesnelerin interneti teknolojisi siber güvenlik sektörünün radarında olan bir konu. Zararlı yazılımların evrimi ağırlıklı olarak nesnelerin internetinin yaygınlaşmasından güç alıyor. Gartner'ın verilerine göre 2017'deki bağlantılı nesne sayısı 8 milyar olarak belirlendi. 2020'ye kadar bu rakamın üç katına çıkması beklenirken dünyada kişi başına aşağı yukarı ortalama üç bağlantılı cihaz olacağı öngörüsünden yola çıkılıyor. Nesnelerin interneti (IoT) hakkında konuşurken aynı zamanda operasyonel teknolojiler (OT) hakkında da konuşmamız gerekiyor, çünkü OT de pazarın nereye varacağı konusunda büyük bir etkiye sahip. Bugüne kadar güvenlik pazarında ister kişisel veri ister şirket verisi olsun, günün sonunda verileri korumaya…

ABD Hava Kuvvetleri: Gelin bizi hackleyin

Hack the Air Force 3.0 (Hava Kuvvetlerini hackle 3.0), Hava Kuvvetleri’nin dijital zırhındaki çatlakları ortaya çıkarmak amacıyla etik hackerlardan üçüncü yardım talep ediş biçimi olarak tanımlanabilir.ABD Hava Kuvvetleri, bu çerçevede etik hackerların güvenlik açıklarını tespit etmeye davet edildiği bir bug (böcek/ hata) bulma ödülü programı başlattı. Söz konusu program, 191 ülkeden pek çok etik hackerin katılımıyla gerçekleştirilen ve ABD Federal hükümeti tarafından bugüne kadar başlatılan en büyük bug bulma ödülü programı. Bu programa hepsi kayıt olarak onay verilen 600 kadar beyaz şapkalı hacker katılabiliyor.Antivirüs ve internet güvenliği programlarıyla bugün dünyanın önde gelen yazılımlarını sunan ESET, bu ilginç etkinliğe biraz daha y…

Samsung ve BTK’dan öğretmenlere ‘Siber Zorbalık’ eğitimi

Samsung Electronics Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)işbirliği ile siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin ve ailelerin farkındalığını artırmayı hedefleyen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketi kapsamında 22 Kasım Perşembe günü Ankara’da 150 öğretmene eğitici eğitimi verildi.Elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade eden “siber zorbalık” kavramı çocuk ve gençlerin fiziksel ve psikolojik zarar görmesine sebep oluyor.İstanbul’un ardından, Ankara’daki BTK Merkez yerleşkesinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile gerçekleştirilen eğitime katılan 15…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ