SON DAKİKA

Huawei Finans Zirvesi’nde finans sektörünün dönüşümü ele alındı

Bu haber 22 Nisan 2018 - 12:55 'de eklendi ve 390 views kez görüntülendi.

IDC’nin desteğiyle gerçekleşen Huawei Finans Zirvesi’nde, dijital dönüşümün finans sektöründe yaratmış olduğu değişiklikler masaya yatırıldı. Finans sektöründeki büyük veri-analitik, mobilite ve bulut servislerinin konuşulduğu etkinlikte, finans sektörünün sunduğu hizmetlerin tamamen değişimden geçtiği değerlendirildi. Finans sektöründe yaşanan dönüşüme yönelik Huawei’in sunduğu katma değerin de aktarıldığı etkinlikte, finans dünyasının geleceğine ışık tutuldu.

 

Finans sektörünün dijital dönüşümü, Huawei Finans Zirvesi’nde tartışıldı. Konusunda uzman profesyonellerin katılım gerçekleştirdiği etkinlikte, dijital dönüşümün finans sektörüne kattığı yenilikçi enstrümanlar değerlendirildi. Huawei’in yenilikçi teknolojilerinin finans sektörüne sunduğu avantajların paylaşıldığı zirvede, değişen müşteri beklentileri de ele alındı.

Finansal hizmet sektöründe dijital geleceğin şifreleri çözülecek

Günümüzde, küresel finansal hizmetler sektörünün çok sayıda teknolojik yenilik ve dönüşümle yüz yüze geldiğini belirten Huawei Kurumsal İş Çözümleri Başkanı Robben Zeng, “Yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim, blok zinciri ve nesnelerin interneti gibi yeni ICT teknolojileri, finansal kurumları kendi işletim modellerini yeniden ele almaya zorluyor. Artık teknoloji, iş inovasyonunu ve finansal kurumların dönüşümünü yönlendiren önemli bir güç oldu. Huawei ürünleri ve çözümleri dünyanın en iyi 10 bankasının 6’sı dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki 300’den fazla finans kurumunda kullanılıyor. Huawei, dijital dönüşümlerinde finans kurumlarına yardımcı olmaya kararlıdır. Dijital dönüşüm hakkında hep birlikte fikir alışverişinde bulunurken, en son inovatif uygulamaları keşfedeceğiz ve finansal hizmet sektörünün dijital geleceğinin şifrelerini çözeceğiz” dedi.

20 milyar dolarlık Ar-Ge yatırım planı

Finans Zirvesi’nde teknolojik yenilikler için uzun vadeli yatırım planlarından söz eden Huawei Enterprise Ülke Müdürü Serdar Yokuş, Huawei’in yıllık cirosunun yüzde 14,6’sını Ar-Ge’ye yatırması ile rekabetçi, sanayiyi ileri götüren ve teknolojide ilerleme sağlayan bir firma haline geldiğini açıkladı. Son 10 yıllık Ar-Ge yatırımlarının 44.6 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Yokuş, 2017 yılında Ar-Ge yatırımlarının 13,8 milyar dolar olduğunu belirtirken, 20 milyar dolarlık daha Ar-Ge yatırımı gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı. Sürdürülebilir ve devamlı büyüme nedenlerini değer katan sistem, stratejik yol ve büyük ve düzenli yatırım ile ilişkilendiren Yokuş, 2025 yılı ön görülerini 2023 yılına yakınsadıklarını ifade etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “2025 yılında 100 milyar IOT bağlantılı cihazların olacağını söyleyebiliriz. Evlerdeki genişbant bağlantı oranı yüzde 75 oranına ulaşırken, 40 milyar akıllı cihaz bulunacağını düşünüyoruz. Şirketlerin yüzde 100’ü uygulamaların ise yüzde 85’i cloud platformunda gerçekleşecek. Yıllık global veri üretimi 180 ZB’a ulaşacak. Kişi başı veri tüketimi ise günlük 4G’a ulaşacakken, evlerin yüzde 12’sinde akıllı robotlar, yüzde 90’ında ise akıllı cihazlar dijital kişisel asistan olarak kullanılacak.”

2021 yılında bankacılık sektörünün IT harcamaları 823 milyon dolara ulaşacak

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren IDC Türkiye Baş Analisti Eren Eser, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Artan müşteri etkileşimi ve çeşitlenen kanal yapısı ile beraber bankalar hiç olmadığı kadar köklü bir değişim içerisinde. BT birimleri bir yandan regülasyonlara uyum adına çalışmalar gerçekleştirirken bir yandan da rekabetin hızla arttığı sektörde artan müşteri taleplerine en hızlı şekilde cevap vermek zorunda. Dijital dönüşümün temelini oluşturan büyük veri ve analitik, mobilite, bilişsel sistemler, bulut teknolojilerindeki gelişmeler ise bankacılık sektörü için yeniliklerin sınırının olmadığı bir dönemin kapılarını açıyor. IDC olarak, yaptığımız araştırmalar çerçevesinde Türkiye’de 2017 yılında 719 milyon dolar olarak gerçekleşen bankacılık sektörünün IT harcamasının 2021 yılında inovasyon odaklı yeni yatırımlarla beraber 823 milyon dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz.”