SON DAKİKA

Continental’den Bugünün ve Geleceğin Araçları için Siber Güvenlik Çözümleri

Bu biyografi 13 Eylül 2018 - 20:12 'de eklendi ve 464 views kez görüntülendi.

Continental, bugün ve geleceğin tasarımı tüm bağlantılı araçlarının elektronik sistemlerine yeni siber güvenlik çözümleri entegre ettiğini duyurdu. Aynı zamanda güçlü bir teknoloji şirketi olan Continental, 2021 yılında dünyada 60 milyonun üzerinde bağlantılı araç satılacağı öngörüsüyle bundan böyle tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerinde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunacak.

Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, telematik üniteleri, bilgi-eğlence sistemleri, ağ geçitleri ve daha fazlasını içeren bağlantılı araçlarının elektronik ürünlerine; Argus Cyber Security (Argus) ve Elektrobit (EB) uçtan uca güvenlik ve kablosuz yazılım güncelleme çözümlerinin ilk entegrasyonunu yaptığını duyurdu.

Mobil telefonlardan sonra en büyük hedef bağlantılı araçlar

Ronald Berger Danışmanlık’ın Kıdemli Ortağı Wolfgang Bernhart, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2021 yılında dünyada 60 milyon üzerinde bağlantılı araç satılacağını söyledi. “Otomobillerin bağlantılı olması, modelleri yükseltildiğinde, hatta aracın yaşam döngüsü boyunca yeni fonksiyonlar eklenmesini mümkün hale getirecek. Bu da otomotiv endüstrisinin, güçlü bir otomatik trafik dönemi senaryosunda insanların güvenliğini güvence altına almak adına ciddi siber güvenlik sorunları ile uğraşmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.” diyen Bernhart, “ Bu, tüm dünyada bağlantı araçların oranının hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte otomobilleri mobil cihazlardan sonra en büyük hedef haline getiriyor. Bu yüzden de fazla zamanımız yok.” diyerek sözlerine devam etti.

Continental İç Aksam Bölümü Strateji Başkanı Werner Koestler ise “Güvenli sürüş için nasıl frenler vazgeçilmez ise bağlantılı araçlar da temel özellik olarak son teknoloji siber güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunmaya karar verdik.” dedi.

Continental, Elektrobit ve Argus’un siber güvenlik felsefesini üç kritik temele oturtuyor: OEM’lerin siber tehditleri önlemeleri, anlamaları ve bunlara yanıt vermelerini mümkün hale getirmek…Continental, artık araç üreticilerine filolarını mevcut ve gelecekteki siber tehditlerden korumaları için uçtan uca Elektrobit ve Argus çözümlerini sunacak. Olası saldırıları önlemek için EB sadece danışmanlık sunmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulama katmanı için güvenlik bileşenleri, donanıma özgü güvenlik ürünleri ve cihazın açılışı için gerekli fabrikasyon bilgileri yükleyen program (bootloader) için AUTOSAR temel yazılım ve güvenlik çözümleri sunuyor.

Güvenli iletişim, kimlik doğrulama, güvenli güncellemeler ve arıza tespiti gibi uygulamalar için tasarlanan bu parçalar, günümüzde trafikte seyreden milyonlarca araçta bulunuyor.

Argus, telematik ve bilgi- eğlence ünitelerine yerleştirilen Argus Bağlantı Koruma (Argus Connectivity Protection) ve Argus araç ağında çalışan Argus Saldırı Tespit ve Önleme Sistemi (IDPS) ile en son teknolojiyle gerçek zamanlı olarak siber aldırıları tespit eden ve buna karşı harekete geçme yeteneğine sahip, çok katmanlı çözümler sunuyor.

Bir otomotiv güvenlik operasyonları merkezi olan Argus Ömür Boyu Koruma ( Argus Lifespan Protection-LP), filolarının siber sağlığına OEM görünürlüğünü katmak, çapraz filo bilgilerinin analizi, saldırıların doğasına dair içgörü oluşturmak üzere ortaya çıkan tehditleri tespit etmek ve filonun savunmasını artırarak hızlı tepki vermesini sağlamak yoluyla önleme, anlama ve harekete geçmek için ilave bir katman sağlıyor. Mümkün olduğunca hızlı hareket etmek ve tüm dünyadaki filolarına bağışıklık kazandırmak için araç üreticileri, EB’nin kablosuz yazılım güncelleme hizmetine güvenebilir.

Koestler, “Bu çok katmanlı yaklaşımımız, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve sürekli izlenmesiyle, filoları daha fazla saldırılara karşı aşılamak için kablosuz güncellemeler yoluyla güvenlik açıklarını çözme yeteneğine kadar otomotiv siber güvenliği için uçtan uca bir teklif sunuyor” diye açıklamada bulundu.

Ağ Geçiti ve Araç İçi Sunucu: Siber Güvenliğin Bugünü ve Geleceği

Continental, bu çok katmanlı çözümleri, portföyünün bir parçası haline getiriyor ve bileşenlerinin mümkün olduğunca saldırılara karşı sağlam bir şekilde güvence altına alınmasını sağlıyor. Koestler, “Özellikle telematik üniteleri veya bilgi- eğlence sistemleri gibi uzaktan saldırılara bir giriş noktası oluşturan bileşenlere olan gereksinim son birkaç yılda büyük ölçüde arttı. Uluslararası bir otomotiv tedarikçisi olarak müşterilerimize mümkün olan en iyi korumayı sağlamayı görevimiz olarak görmekteyiz.” dedi.

Continental, ek olarak güvenlik zincirinde önemli fonksiyonlara sahip kontrol üniteleri de geliştiriyor. Continental’in (Gateway) Ağ Geçiti örneğin, araç içerisinde bir yönlendirici görevi görerek, klasik araç içi hesaplama mimarileri veya günümüzün alan mimarilerindeki ağları hesaplar.

En yeni Argus teknolojilerini entegre eden Ağ Geçiti (Gateway) , aracın siber sağlığını izlemek ve gerektiğinde anında güncellemelere olanak sağlamak için EB aracılığıyla temel araç tanılama ve kablosuz yazılım güncelleme yeteneği sağlıyor. Temelde ağ geçiti güvenlik yöneticisi görevini yürütür. Continental, gelecekteki sunucu tabanlı mimariler için ise bir Araç yöneticisi ve iletişim arayüzü işlevi gören yüksek performanslı bir bilgi işlem birimi olan Araç İçi Sunucu’yu sunuyor. Ayrıca tüm kablosuz yazılım güncellemelerini güçlendiren merkezi bir mimari elemanın yanı sıra tüm araç için uzaktan bakım ve siber güvenlik sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kara Cuma’da güvenli online alışveriş yapmanın 7 yolu

Bu yıl 23 Kasım tarihine denk gelen ‘Black Friday‘ - ‘Kara Cuma‘ nedeniyle pek çok marka, mağaza ve e-ticaret sitesi fırsat indirimlerine başladı. Ancak siber suçlular da bu dönemi kendi fırsatlarına dönüştürmek amacında. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, online dolandırıcılara karşı uyarılarda bulundu ve güvenli online alışveriş yapmanın yollarını aktardı. Tüm dünyada ve Türkiye’de Kasım ayının dördüncü cuması, Kara Cuma (Black Friday) ve onu izleyen pazartesi günü de Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak anılıyor. İlk olarak ABD’de ortaya çıkan ve tam bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu günlerde özellikle giyim, kozmetik, elektronik gibi kategorilerde olağanüstü indirimler yapılıyor. Bu güzel fırsatlarden ne yazık ki si…

Google Play’deki Sahte Bankacılık Uygulaması Kullanıcıları SMiShing ile Kandırıyor

Trend Micro istihbarat hizmeti, İspanyolca konuşan kullanıcılara yönelik olarak İspanya’nın en büyük bankalarından biri olan BBVA’nın kurumsal tasarımına benzer arayüze sahip casus yazılım uygulamasını keşfetti. Teknoloji geliştikçe dünya üzerinde bankacılık uygulamaları ve kullananların sayısı hızla artıyor. Bu artışa paralel olarak, kötü niyetli kişiler de bu uygulamalar yoluyla kullanıcılara saldırılar düzenliyor. Buna en son örnek de 22 Ekim’de Trend Micro istihbarat biriminin Google Play’de bulduğu ve özellikle İspanyolca konuşan kullanıcıları hedefleyen Movil Secure isimli ve bir SMiShing (SMS oltalama) aldatmacasının parçası olan uygulama oldu. Movil Secure, mobil kimlik doğrulama hizmeti yerine geçen sahte bir bankacılık uygulaması …

Kaspersky Lab, “Paris Çağrısı”na destek veriyor

Kaspersky Lab, 12 Kasım tarihinde Paris Barış Forumu’nda Başkan Emmanuel Macron ve Dış İşleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından duyurulan, siber dünyada güven ve güvenlik için Paris Çağrısı’nın ilk destekçilerinden biri olmaktan gurur duyduğunu aktardı. Kaspersky Lab, dünya genelinde siber güvenliğin ve artan güvensizlik karşısında kararlılığın gelişmesine katkıda bulunacak bu proje için Fransız yetkililere teşekkür etti. Paris Çağrısı, uluslararası siber güvenlik için birçok önemli prensip ve kılavuz ortaya koyuyor. Özellikle, siber dünyada güven, güvenlik ve kararlılığı geliştirme konusunda özel sektörden önemli kişilerin sorumlulukları tanımlandı ve tedarik zinciri boyunca dijital süreç ve ürünlerin güvenliğini artırma amaçlı gi…

Yeni Rus CryptoJacking Yazılımı Aşırı Derecede Tehlikeli

McAfee Labs anti-virüs yazılımı araştırmacıları, Rusya menşeli yeni bir cryptojacking yazılımı tespit edildiğini açıkladılar. ”WebCobra” isimli kötü amaçlı yazılım, kurbanın bilgisayarına hiç fark ettirmeden giriyor ve, bilgisayarın özelliklerine göre ya bir Cryptonightmadencilik yazılımı, ya da Claymore’un Zcash madencilik yazılımını sisteme yüklüyor. Nasıl Çalışıyor? Cryptojacking olarak adlandırılan olay, bir hackerin başka bir kişinin bilgisayarına girip, onların işletim gücünü ve kaynaklarını, kullanıcı fark etmeden madencilik için kullanılması anlamına gelmekte. Nispeten yeni bir yöntem olan cryptojacking, özellikle 2018 yılında inanılmaz oranda artış yaşamaya başladı. Bir çok kurban farkında olmadan cryptojacking olayın…

Gençlerin büyük kısmı siber zorbalık karşısında sessiz kalıyor

Bilgi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gizlilik, Teknoloji ve Gelecek Konferansı”nda dijital çağda gizli ve güvende kalmak, bilgi ekonomisi, inovasyon gibi gündemi meşgul eden ve gelecekte daha çok önem kazanacağı öngörülen konular ele alındı. Z Kuşağı mensubu gençlerin “mahremiyet” konusuna bakışlarını anlama ve veri gizliliği konusunu onların gözünden görme amacıyla düzenlenen oturumda dikkat çeken sonuçlara varıldı. Oturumun moderatörlüğünü gerçekleştiren Mehmet Pusat Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojisi Öğretmeni Gökhan Karaosmanoğlu, 1000 öğrenciyle gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmadan çıkan sonuca göre gençlerin yüzde 65’inin siber zorbalıkla karşılaştığında sessi…

WannaCry yaklaşık 75 bin kullanıcıyı etkiledi

Mayıs 2017’de WannaCry şifreleyicisi ile bir dizi saldırı gerçekleştirildi. WannaCry halen tarihin en büyük fidye yazılımı salgınlarından biri olarak kabul ediliyor. Saldırıların başlamasından 2 ay önce, EternalBlue 2’nin yararlandığı açığı kapatmak için Windows işletim sistemine bir yama çıkarılmış olsa da WannaCry dünya genelinde yüz binlerce cihazı etkilemeyi başarmıştı. Diğer şifreleyicilerde olduğu gibi, WannaCry kurbanların bilgisayarlarındaki dosyaları şifreli veriye dönüştürüp şifreleri çözecek anahtarlar (dosyaları çözüp orijinal hallerine dönüştürmek için saldırganlar tarafından hazırlanan) için fidye talep ediyordu. Fidye ödenmediğinde, saldırıya uğrayan cihazları kullanmak imkansız oluyordu. WannaCry salgınının sonuçl…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ