SON DAKİKA

Continental’den Bugünün ve Geleceğin Araçları için Siber Güvenlik Çözümleri

Bu biyografi 13 Eylül 2018 - 20:12 'de eklendi ve 338 views kez görüntülendi.

Continental, bugün ve geleceğin tasarımı tüm bağlantılı araçlarının elektronik sistemlerine yeni siber güvenlik çözümleri entegre ettiğini duyurdu. Aynı zamanda güçlü bir teknoloji şirketi olan Continental, 2021 yılında dünyada 60 milyonun üzerinde bağlantılı araç satılacağı öngörüsüyle bundan böyle tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerinde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunacak.

Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, telematik üniteleri, bilgi-eğlence sistemleri, ağ geçitleri ve daha fazlasını içeren bağlantılı araçlarının elektronik ürünlerine; Argus Cyber Security (Argus) ve Elektrobit (EB) uçtan uca güvenlik ve kablosuz yazılım güncelleme çözümlerinin ilk entegrasyonunu yaptığını duyurdu.

Mobil telefonlardan sonra en büyük hedef bağlantılı araçlar

Ronald Berger Danışmanlık’ın Kıdemli Ortağı Wolfgang Bernhart, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2021 yılında dünyada 60 milyon üzerinde bağlantılı araç satılacağını söyledi. “Otomobillerin bağlantılı olması, modelleri yükseltildiğinde, hatta aracın yaşam döngüsü boyunca yeni fonksiyonlar eklenmesini mümkün hale getirecek. Bu da otomotiv endüstrisinin, güçlü bir otomatik trafik dönemi senaryosunda insanların güvenliğini güvence altına almak adına ciddi siber güvenlik sorunları ile uğraşmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.” diyen Bernhart, “ Bu, tüm dünyada bağlantı araçların oranının hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte otomobilleri mobil cihazlardan sonra en büyük hedef haline getiriyor. Bu yüzden de fazla zamanımız yok.” diyerek sözlerine devam etti.

Continental İç Aksam Bölümü Strateji Başkanı Werner Koestler ise “Güvenli sürüş için nasıl frenler vazgeçilmez ise bağlantılı araçlar da temel özellik olarak son teknoloji siber güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunmaya karar verdik.” dedi.

Continental, Elektrobit ve Argus’un siber güvenlik felsefesini üç kritik temele oturtuyor: OEM’lerin siber tehditleri önlemeleri, anlamaları ve bunlara yanıt vermelerini mümkün hale getirmek…Continental, artık araç üreticilerine filolarını mevcut ve gelecekteki siber tehditlerden korumaları için uçtan uca Elektrobit ve Argus çözümlerini sunacak. Olası saldırıları önlemek için EB sadece danışmanlık sunmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulama katmanı için güvenlik bileşenleri, donanıma özgü güvenlik ürünleri ve cihazın açılışı için gerekli fabrikasyon bilgileri yükleyen program (bootloader) için AUTOSAR temel yazılım ve güvenlik çözümleri sunuyor.

Güvenli iletişim, kimlik doğrulama, güvenli güncellemeler ve arıza tespiti gibi uygulamalar için tasarlanan bu parçalar, günümüzde trafikte seyreden milyonlarca araçta bulunuyor.

Argus, telematik ve bilgi- eğlence ünitelerine yerleştirilen Argus Bağlantı Koruma (Argus Connectivity Protection) ve Argus araç ağında çalışan Argus Saldırı Tespit ve Önleme Sistemi (IDPS) ile en son teknolojiyle gerçek zamanlı olarak siber aldırıları tespit eden ve buna karşı harekete geçme yeteneğine sahip, çok katmanlı çözümler sunuyor.

Bir otomotiv güvenlik operasyonları merkezi olan Argus Ömür Boyu Koruma ( Argus Lifespan Protection-LP), filolarının siber sağlığına OEM görünürlüğünü katmak, çapraz filo bilgilerinin analizi, saldırıların doğasına dair içgörü oluşturmak üzere ortaya çıkan tehditleri tespit etmek ve filonun savunmasını artırarak hızlı tepki vermesini sağlamak yoluyla önleme, anlama ve harekete geçmek için ilave bir katman sağlıyor. Mümkün olduğunca hızlı hareket etmek ve tüm dünyadaki filolarına bağışıklık kazandırmak için araç üreticileri, EB’nin kablosuz yazılım güncelleme hizmetine güvenebilir.

Koestler, “Bu çok katmanlı yaklaşımımız, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve sürekli izlenmesiyle, filoları daha fazla saldırılara karşı aşılamak için kablosuz güncellemeler yoluyla güvenlik açıklarını çözme yeteneğine kadar otomotiv siber güvenliği için uçtan uca bir teklif sunuyor” diye açıklamada bulundu.

Ağ Geçiti ve Araç İçi Sunucu: Siber Güvenliğin Bugünü ve Geleceği

Continental, bu çok katmanlı çözümleri, portföyünün bir parçası haline getiriyor ve bileşenlerinin mümkün olduğunca saldırılara karşı sağlam bir şekilde güvence altına alınmasını sağlıyor. Koestler, “Özellikle telematik üniteleri veya bilgi- eğlence sistemleri gibi uzaktan saldırılara bir giriş noktası oluşturan bileşenlere olan gereksinim son birkaç yılda büyük ölçüde arttı. Uluslararası bir otomotiv tedarikçisi olarak müşterilerimize mümkün olan en iyi korumayı sağlamayı görevimiz olarak görmekteyiz.” dedi.

Continental, ek olarak güvenlik zincirinde önemli fonksiyonlara sahip kontrol üniteleri de geliştiriyor. Continental’in (Gateway) Ağ Geçiti örneğin, araç içerisinde bir yönlendirici görevi görerek, klasik araç içi hesaplama mimarileri veya günümüzün alan mimarilerindeki ağları hesaplar.

En yeni Argus teknolojilerini entegre eden Ağ Geçiti (Gateway) , aracın siber sağlığını izlemek ve gerektiğinde anında güncellemelere olanak sağlamak için EB aracılığıyla temel araç tanılama ve kablosuz yazılım güncelleme yeteneği sağlıyor. Temelde ağ geçiti güvenlik yöneticisi görevini yürütür. Continental, gelecekteki sunucu tabanlı mimariler için ise bir Araç yöneticisi ve iletişim arayüzü işlevi gören yüksek performanslı bir bilgi işlem birimi olan Araç İçi Sunucu’yu sunuyor. Ayrıca tüm kablosuz yazılım güncellemelerini güçlendiren merkezi bir mimari elemanın yanı sıra tüm araç için uzaktan bakım ve siber güvenlik sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IoT Cihazlarına Yönelik Saldırılar Üç Kat Arttı

Kaspersky Lab IoT raporuna göre, 2018’in ilk yarısında IoT cihazları 120.000’den fazla zararlı yazılım sürümüyle saldırıya uğradı. Bu sayı, 2017’nin tamamında görülen IoT zararlı yazılımlarının üç katından daha fazla. Kaspersky Lab, akıllı cihazları hedef alan zararlı yazılım ailelerinde görülen bu büyük artışın tehlikeli bir eğilimin devamı olduğu konusunda uyarıyor. 2017’de de akıllı cihazları hedef alan zararlı yazılım sürümlerinin sayısı 2016’ya kıyasla 10 kat artmıştı. Akıllı cihazlar olarak da bilinen IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazları pazarı ve bu cihazların günlük yaşantımızdaki yeri büyük bir hızla büyüyor. Siber suçlular da bu alandaki finansal fırsatları görüyor ve saldırılarını artır…

6 adımda okula güvenli dijital dönüş

Okullar, üniversiteler eğitime başladı. Bilgisayar, tablet ve telefonlar, okul hayatının normalleri haline dönüştü. Ancak,günde 350 bin yeni virüsün tespit edildiği dijital dünyada güvenlik şart. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu nedenle okula dönüş kampanyası düzenleyerek ESET Internet Security yazılımı için 1 kullanıcı fiyatına 3 kullanıcı fırsatı sunuyor. ESET, bununla birlikte verilerin güvenliği için öğrencilerin uygulayabileceği 6 öneride bulunuyor. “Dijital sistemlerle en yoğun temasta olan kesim, okul gençliğidir“ tespitini yapan ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, “gençler önemsemeyebilir ancak veri hırsızlığı pek çok tatsız maddi-manevi tecrübeye dönüşebilir“ uyarısında bulundu. Tek cihaz dönemi geçi…

Veri sızıntıları iki yılda %75 arttı

2018 veri sızıntılarıyla çalkalanmaya devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarından Under Armour, Biletix, Adidas, FedEx, Ticketmaster, Canada Air ve British Airways gibi markalara kadar pek çok şirket veri sızıntısıyla gündeme geliyor. Bulgular, veri sızıntılarının son iki yılda %75 arttığını ve veri sızıntılarının siber saldırılardan çok insan hatalarından kaynaklandığını gösteriyor. Veri sızıntılarında insan faktörünün kritik rol oynadığına dikkat çeken Komtera Teknoloji güvenlik uzmanlarına göre şirketler, veri sızıntılarından korunmak için çalışanlarını daha çok eğitmeye ihtiyaç duyuyor.   Veri sızıntıları, siber güvenlik gündemini işgal etmeye devam ediyor. Under Armour’a ait MyFitnessPal uygulamasının…

Van’da siber güvenlik eğitimi

Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in antivirüs sponsoru olarak destek verdiği 10 gün süreli eğitime Türkiye'nin çeşitli illerinden katılımcılar dahil oldu. Geniş ilgi gösterilen toplantılarda katılımcılara; sızma testleri, web güvenliği, mobil tehditler, sosyal mühendislik gibi konular anlatıldı, siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler aktarıldı.   Artan dijitalleşme hayatın pek çok alanına büyük kolaylıklar sunarken, bu dijitalleşmenin güvenliği de her kurum ve her kişinin öncelikli gündemi haline geldi.Van Bilişimciler Derneği, siber güvenlik konusunu odak noktası yapmayı hedefleyen kişilerin eğitilmesine destek vermek amacıyla bir “Siber Güvenlik Etik Hacker Kampı“ düzenledi. Doğu…

Kurumsal Veri Sızıntıları Kovulmaya Sebep Oluyor

Veri sızıntıları yaşandığında hasar, şirketlerin mali durumu ve itibarı veya müşteri gizliliğinden de öteye uzanabiliyor. Bu tür sızıntılar, hedef alınan şirketlerdeki çalışanların kariyerlerine de büyük etki edebiliyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaşanan veri sızıntılarının %15’i insanların işlerini kaybetmesine yol açtı.   Veri sızıntılarıyla yıkılan kariyerler B2B International ve Kaspersky Lab tarafından hazırlanan ‘Veri patlamasından veri felaketine: Kişisel verileri korumanın riskleri ve ödülleri’ adlı son rapora göre, şirketlerde yaşanan veri sızıntıları hem müşteriler hem de çalışanların hayatını değiştirebiliyor. Araştırma, Türkiye’de şi…

İranlı Hackerler Üniversiteleri hedef alıyor

Üniversiteler, siber saldırganlar tarafından kıymetli bir maden olarak görülüyor. Yüksek öğretim kurumlarını hedef alan çeşitli siber saldırılar hız kesmezken İranlı bir hacker grubunun aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkedeki 76 üniversiteye büyük bir kimlik avı saldırısı yaptığı iddiası bugünlerde oldukça ses getiriyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, üniversitelerin yaklaşan yeni okul döneminde siber saldırılardan nasıl uzak kalabileceğine dair önerilerde bulunuyor. Yapılan yeni bir araştırma Türkiye, Avustralya, Kanada, Çin, İsrail, Japonya, İsviçre, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere 14 ülkedeki 76 üniversiteye ait toplam 300 sahte web si…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ