ResimLink - Resim Yükle

ResimLink - Resim Yükle

2021’in kanal trendleri esneklik, ölçeklenebilirlik ve işbirliğini işaret ediyor

2021’in kanal trendleri esneklik, ölçeklenebilirlik ve işbirliğini işaret ediyor

2021 için bir çok alana dair öngörüler açıklandı fakat kanala dair tahminlerin  üstünde henüz çok durulmadı. Citrix’in Kanal Satış ve Ekosisteminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Brownyn Hastings, Citrix’in kanal trendlerine dair öngörülerini açıkladı.

 

Hastings’e göre, 2021 ve ötesinde, müşteriler stratejilerini uzun vadeli iş sürekliliği planları doğrultusunda belirlerken esneklik ve ölçeklenebilirlik de kritik önem taşımaya devam edecek. Çalışanların etkileşimini ve üretkenliğini sürdürmek için bulut, dijital çalışma alanları ve işbirliği araçları ile giderek daha fazla ilgilenecekler.

Müşteriler, tipik olarak yıllarca sürecek dijital dönüşümün artık birkaç ay içinde tamamlanmasını gerektiren bir dünyada değeri en yüksek düzeye çıkaracak, çözümlere odaklı bir yaklaşım uygulamaya başlamak için rehberlik ve destek almak amacıyla çeşitliliğin fazla olduğu bir iş ortağı ekosistemine güvenecekler. Kanalın, bir hibrit, çoklu bulut modelinde müşteri gereksinimlerinin değişen ihtiyaçlarını karşılayabilen bu dijital çalışma alanı çözümlerinin ölçeklendirilmesi konusunda yetkin olması gerekecek.

 

Çalışan deneyimi yetenekli adayların kazanılmasına yön verecek

Tüm dünyada geniş ölçekli aşılama programları uygulanırken, çalışanların çoğu bir hibrit çalışma modeli içinde düzenli aralıklarla ofise giderek uzaktan çalışmaya devam edecek. Kuruluşlar, bu “yeni normalde” bulunduğu yer fark etmeksizin, güçlü kültürel uyuma sahip, en yetenekli adayları işe almaya ve elde tutmaya odaklanacak. Bu değişen pazar dinamikleri ve dağınık iş gücüyle, çalışan deneyimine odaklanılması kritik önem taşıyacak. Müşteriler, hem işverenler hem de çalışanlar için işe alma, katılım ve elde tutma sürecini basitleştirmeye yönelik uçtan uca çözümler arayacaklar. Kuruluşlar, ihtiyaç duydukları becerilere ve yeteneklere nerede bulundukları fark etmeksizin hızlı ve kesintisiz bir biçimde erişmeye gereksinim duyacaklar ve çalışanlar da işe herhangi bir yerden, tercih ettikleri cihazlar aracılığıyla güvenli, üretken ve konforlu bir biçimde anında erişmeye gereksinim duyacaklar.

Bunun sonucunda, çözüm ortaklarının bu çalışan deneyimi zorluklarını çözen çevik, güvenli teknolojilere yönelik müşteri talebinde artış yaşanmasını beklemesi gerekiyor. Çözüm ortakları, 2021 yılında iletişim, üretkenlik, kendi cihazını getir ve işbirliği stratejilerine odaklanarak satış ve pazarlama diyaloglarında değer katacak ve aynı zamanda uygulamalar, içerik, iş akışı otomasyonu, analitik ve temel iş hizmetleri dahil olmak üzere çalışanların ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymak için ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara güvenli ve güvenilir erişim sağlayacak şekilde kendilerini konumlandırabilirler. Ağın ve BT’nin ötesine geçmeleri, İK, pazarlama, finans, profesyonel hizmetler ve daha fazlası dahil olmak üzere işletmenin tüm unsurlarını ele almaları gerekecek.

 

İş kolu alıcılarıyla hedefli büyüme

Günümüzde, teknoloji alımlarının yarısından fazlası, pazarlama, insan kaynakları, satış, muhasebe ve diğer birimlere liderlik eden iş kolu alıcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu değişim, yalnızca BT liderlerine ve bu liderler aracılığıyla satışlar giderek azalmaya devam ederken 2021 yılı için oldukça büyük bir fırsat oluşturuyor. Çözüm ortaklarımıza çapraz satış yapma, yeni kullanıcılara erişme ve kurulu tabanlarına daha derinlemesine nüfuz etme şansı sunuyor. Ayrıca, önemli karar alıcılar arasındaki sınırlar giderek belirsizleşirken, çalışan deneyimi teknolojisinin değerlendirilmesi sırasında işlevler arası işbirliğinin sağlanması daha önce hiç bu kadar kritik olmamıştı. Kişiselleştirmeye ağırlık verilmesi, çözüm ortaklarının BT dışı alıcıların bilincinde yer edinmesi bakımından anahtar niteliği taşıyor. Daha fazla çaba harcanmasını gerektirmekle birlikte, potansiyel alıcıların iş unvanlarına, hiyerarşik yapıya, ilgi alanlarına ve liderlik stilleri, deneyimleri, pozisyonlarının gereksinimleri ve ne kadar sosyal oldukları gibi diğer halka açık bilgilerine göre belirlenmesi, orijinal, hedefli stratejiler geliştirilmesine yardımcı olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM