Şiirin çehresini ve coğrafyaya bağımlılığını kökünden değiştiren isim Thomas Stearns Eliot’ın Bütün Şiirleri, İngilizceleriyle birlikte ilk kez eksiksiz olarak Everest Yayınları’nda.

Şiirin yanı sıra, oyun yazarlığı ve sanat eleştirmenliği dallarında da uğraşlar veren T. S. Eliot’ın ilk şiirlerinde Fransız sembolizminin etkisi görüldü. Ama giderek kendi çizgisini belirledi ve dışavurumculuğu benimsedi. Eliot, 19. yüzyılın romantik akımını elinin tersiyle silip atmış, modern hayatın gündelik koşturmacasından, kentlerin yadsınan varoluşlarından söz etmeyi romantik aşk ve hayallere tercih etmişti.

Modern şiirin gelişmesinde hiç kimse T. S. Eliot kadar etkili olmamıştır. Eliot, modern Amerikan şiirinin gelişmesinin yolunu çizmiştir.

En son gözyaşları içinde gördüğüm gözler

Bölünmesiyle

Burada ölümün rüya krallığında

Altın öngörü yeniden belirir

Gözleri görürüm ama gözyaşlarını değil

Budur benim felaketim.A

“Eliot’ın şiirleri beni çağımızın diğer şairlerinden daha çok etkilemiştir.”

EZRA POUND

Eliot’ın Çorak Ülke’sini okuyanlar, şiiri  ‘dünyada tamamen yalnız olmanın dehşetini fark etmiş’  bir halde bitirirler.”

VIRGINIA WOOLF

“Eliot, geleneğini, Avrupa’da, Fransız Simgecilerinde ve kendisine çok şey borçlu olduğu Jules Laforgue’da, İngiliz Elizabeth ve James Çağı oyun yazarlarında, metafiziksel şairlerde, Akdeniz’de ve Dante’de bulur. Dinsel sezgisi, kendisinin ötesinde ve üstünde bir şeye bağlanma konusundaki bilinçli kararı ve duyarlığının şaşırtıcı yoğunluğu ile düzeni eksiksiz bir eser yaratmaya yönelir. Duyan, düşünen, kendisiyle savaşan ve sanatına

büyük bir disiplinle, neredeyse gizemli bir yoğunlukla bağlanan eşsiz bir şair örneğidir.”

YORGO SEFERİS

“Eliot’ın yapıtı, kendisini daha itidalli, daha şaşkın,  daha alçakgönüllü olarak görmekten şaşkına dönmüş bir kitle karşısında her geçen yıl daha da büyük bir önem kazanmaya devam ediyor.”

TED HUGHES

“Eliot hakkında kapsamlı bir bilgi, çağdaş edebiyatla ilgilenen herkes için zorunludur. Sevilmesi ya da sevilmemesinin önemi yoktur, mutlaka okumalıdır.”

NORTHROP FRYE

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
T. S. Eliot

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM